Wpis

Jak przygotować harmonogram swojego wesela?

05 12 21

Dopilnowanie, aby w dniu ślubu wszystko było dopięte na ostatni guzik jest stresujące. Niestety nikt nie zna sposobu na uniknięcie przedślubnego rozdrażnienia. Mamy za to dla Was wskazówki, aby ograniczyć stres do minimum! W tym artykule podpowiemy Wam jak przygotować harmonogram dnia ślubu i dlaczego warto to zrobić.

jak zaplanowac wesele

Dlaczego warto przygotować harmonogram wesela?

Harmonogram godzinowy w dniu wesela jest niezwykle przydatny nie tylko dla pary młodej, ale również osób go współorganizujących. Dokładne zaplanowanie przygotowań, dekorowania sali, ceremonii, a nawet pobudki pozwoli Wam zmniejszyć stres związany ze ślubem. 

Organizacja wesela to współpraca wielu osób. Każda z nich ma określone zadanie do wykonania, w określonym miejscu i o określonej porze. Florystka odpowiada za ozdobienie sali i przygotowanie bukietu panny młodej, zespół lub dj rozstawia sprzęt i przeprowadza próbę dźwięku, wizażystka maluje, układa włosy i przygotowuje pannę młodą na ceremonię. Aby całość zgrać w czasie, wszyscy potrzebują określonych wytycznych. Do tego właśnie posłuży Wam godzinowy plan dnia ślubu.

Dodatkowo harmonogram będzie odniesieniem dla świadków i Waszych bliskich, aby podzielić się obowiązkami i pomocą podczas przygotowań.

Harmonogram przygotowań w dniu ślubu

Pierwszym punktem w harmonogramie muszą być przygotowania sali i pary młodej. Najlepiej zaplanować dzień zaczynając już od samej pobudki. Musicie wiedzieć o której godzinie nastawić budziki, aby się ze wszystkim wyrobić!

Pamiętajcie, aby wszystko zgrać w czasie. Zwykle na początek dnia pojawia się wizażystka, która najpierw układa fryzurę, a później maluje pannę młodą. Jeśli korzystasz z usług dwóch różnych osób, uwzględnij w planie ich dostępność. 

W wielu przypadkach właściciel miejsca, w którym odbywa się impreza weselna udostępnia salę już dzień wcześniej. Jeśli w Waszym przypadku nie będzie takiej możliwości, musicie pamiętać, aby wszystko udekorować nad ranem w dniu ślubu. Poproście świadków o pomoc – na pewno we wszystkim Wam pomogą. 

Kolejnym punktem w przygotowaniach jest przyjazd tortu. Odebranie ciasta zwykle również spada na świadków lub inne, bliskie parze młodej osoby.

Nie zapomnijcie o zaplanowaniu godziny i miejsca błogosławieństwa. Najczęściej odbywa się ono w domu panny młodej, ale jeśli z różnych przyczyn jest to niemożliwe, wybierzcie inną lokalizację dużo wcześniej. Po błogosławieństwie wiele par decyduje się na krótką sesję zdjęciową. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, ze względu na wciąż świeży wygląd pary młodej.

przygotowania panny mlodej

Plan godzinowy ceremonii ślubnej

Na początek wybierzcie godzinę ślubu. Jeśli pobieracie się w innej lokalizacji niż mieszkają Wasi goście, w dobrym tonie będzie zarezerwowanie dla nich noclegu i transportu do kościoła lub innego miejsca zaślubin. Przeanalizujcie czas drogi i odpowiednio zaplanujcie godzinę przyjazdu autokaru.

Dla Waszego komfortu warto jest zaplanować wcześniej samą ceremonię. W przypadku ślubu kościelnego, nie będziecie mieli zbyt dużej przestrzeni do planowania, ale możecie zapytać księdza np. o możliwość odprowadzenia panny młodej do ołtarza przez ojca, przyniesienie obrączek przez młodsze rodzeństwo, czy przeczytanie Hymnu o miłości przez świadkową.

Dodatkowo niektóre pary decydują się na podziękowanie dla rodziców zaraz po ceremonii. Podniosły charakter otoczenia może wycisnąć nawet więcej łez wzruszenia niż na sali weselnej.

Harmonogram imprezy weselnej

Przy planowaniu wesela uwzględnijcie najważniejsze punkty. Zaplanujcie przemówienia, pierwsze danie, pierwszy taniec, tort, a nawet atrakcje dla gości. Te ostatnie to najczęściej przyjazd fotobudki, pokaz barmański lub pokaz fajerwerków.

Zaplanujcie swoje oczepiny. W harmonogramie podajcie godzinę ich rozpoczęcia i długość trwania. Dodatkowo wpiszcie swoje uwagi dla zespołu dotyczące zabaw. Tutaj warto pamiętać też o godzinach pracy fotografa i kamerzysty. To zwykle po oczepinach opuszczają oni Wasze przyjęcie.

Harmonogram wesela dla gości

Poza godzinowym planem dla organizatorów warto pomyśleć o skróconym harmonogramie dla gości. Jest szczególnie przydatny przy pilnowaniu doby hotelowej oraz godzin przyjazdu i odjazdu autokarów. 

Nie zdradzajcie charakteru atrakcji jakie czekają Waszych gości, ale zaciekawcie ich informacją o różnych niespodziankach. 

O harmonogramie możecie powiadomić gości telefonicznie, ale najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go na swojej stronie ślubnej, do której każdy gość będzie miał dostęp.

plan godzinowy wesela

Reasumując, harmonogram dnia wesela jest bardzo przydatny dla wszystkich współorganizatorów. Kierujcie się naszymi wskazówkami, a na pewno zmniejszycie stres związany ze ślubem!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.