Wpis

Wianek i welon – Jaką ozdobę wybrać na ślub?

03 09 17

Wybór ozdoby, jaka znajdzie się na głowie Panny Młodej to wyzwanie niemal tak trudne jak dobór właściwej sukni ślubnej. Na co się zdecydować – na dostojny welon czy romantyczny wianek? Wiele kobiet wybiera tę drugą opcję.

W przypadku wianka najistotniejszy jest dobór kwiatów – sztuczne czy prawdziwe? Kwiaty stanowią w tym przypadku nieodłączny element fryzury Panny Młodej. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć.

wianek z kwiatów na wesele

Nastała moda na wianek zamiast welonu?

Doskonale wiadomo, że moda lubi powracać. Nie inaczej jest w przypadku wianków, które obecnie przeżywają swój renesans. Wianek doskonale sprawdzi się na weselu w stylu rustykalnym lub boho. Jednak możliwość personalizowania wianków i wykonania ich na zamówienie sprawia, że ten uroczy element można dopasować do każdego stylu. Wystarczy, że skorzystasz z usług doświadczonego florysty.

Pamiętaj, że przygotowanie wianka i fryzury ślubnej musi być przeprowadzone we współpracy fryzjera i florysty. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z usługi próbnego uczesania. Wówczas będziesz mogła wybrać się do kwiaciarni i pokazać pracownikom, jaka będzie fryzura ślubna.

Warto również zamówić próbny wianek i przymierzyć od razu w zestawie. Jeśli uda Ci się zgrać próbną fryzurę i przygotowanie próbnego wianka, to sytuacja będzie wprost idealna. Wówczas zdejmiesz sobie z barków dość duży ciężar stresu. W końcu wianek z żywych kwiatów (zwłaszcza latem) będzie Twoim oczkiem w głowie, głównie z obawy o jego trwałość.

zielony wianek weselny

Co symbolizuje wianek na głowie?

Kiedyś były nieodłącznym elementem stroju panny młodej, ale zostały wyparte przez welony i kapelusze. W dawnych czasach kobiety, które stawały się mężatkami, zrzucały wianek w dniu ślubu. Atrybut panny młodej symbolizował czystość i dobrą opinię o kobiecie wychodzącej za mąż. Z kolei pozbycie się wianka podczas oczepin oznaczało symboliczną zmianę stanu cywilnego. 

Podobnie jak biała suknia ślubna, wianek symbolizuje niewinność. W przeszłości nosiły je dziewczynki i niezamężne kobiety. I jak wspominaliśmy wcześniej, tego rodzaju dodatek będzie się doskonale komponował z uroczystościami utrzymanymi w stylu zgodnym z naturą.

wianek weselny z naturalnych kwiatów, róże

Wianek ślubny z bukietem czy bez?

W tym przypadku znowu mamy dowolność wyboru – jak w każdym aspekcie organizowanej uroczystości, w końcu przyjęcie weselne organizujecie zgodnie z własnymi upodobaniami i gustem. Niech osobowość panny młodej zdecyduje o tym czy do wianka dobrać bukiet ślubny. Przecież chodzi o zaakcentowanie własnego charakteru i upodobań.

Warto zrezygnować z bukietu, jeśli panna młoda zdecyduje się na duży wianek złożony z naturalnych kwiatów. W takim przypadku ozdoba będzie ściągała na siebie całą uwagę gości, dlatego dodatkowe kwiaty będą zbędne. Z kolei w przypadku, gdy bukiet będzie duży, wianek powinien być delikatny, żeby kwiaty i ozdoby nie zdominowały wizerunku panny młodej.

wianek weselny z prawdziwych kwiatów w stylu boho

Do jakich fryzur pasuje wianek ślubny?

Najlepiej komponuje się z rozpuszczonymi włosami. Z drugiej strony, będzie też dobrze pasował do dziewczyny mającej krótkie włosy, ponieważ będzie ciekawym elementem podkreślającym urodę. Z kolei mając przemyślaną i dokładnie skomponowaną fryzurę, powinnaś zrezygnować z wianka. Tego rodzaju ozdoby nie pasują do precyzyjnie wykonanych uczesań. Decyzja o rezygnacji z welonu i wyborze wianka, powinna być dokładnie przemyślana.

Jeśli marzysz o zwiewnej kreacji, a do ślubu planujesz pójść w rozpuszczonych włosach, wianek będzie idealnym wyborem. Z kolei idąc do ślubu w doskonale skrojonej kreacji i z dużym bukietem kwiatów w ręku, powinnaś zastanowić się nad wyborem welonu lub zwrócić uwagę na dostępność spinek, toczków, diademów czy woalek.

A co, jeśli głównym elementem Twojej ślubnej fryzury będzie kok? W takiej sytuacji również możesz się zdecydować na wianek. Po prostu pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej skonsultować swoją decyzję z fryzjerem. Wianek wpłynie na ostateczny kształt uczesania, dlatego fryzjer musi wiedzieć, z jakiego rozwiązania powinien zrezygnować i jak zastąpić je innym.

Popularne formy wianków ślubnych

Zacznijmy od tego, że wiele panien młodych zastanawia się nad kolorystyką wianka. Prawdę mówiąc, ta ozdoba jest na tyle wdzięczna, że kolorystyka zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Po prostu przemyślcie motyw ślubny, powiedzcie o tym florystce i gotowe – na tym etapie będziecie mogły wstępnie wybrać formę Waszego wianka.

Bywa, że wianki plecione są z samych zielonych części roślin. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się liście i elastyczne gałązki. Oczywiście wciąż najczęściej wybierane są kwiaty – sezonowe lub jakiekolwiek inne (wedle uznania panny młodej, zgodne z motywem przewodnim uroczystości).

Forma wianka ślubnego zależy wyłącznie od kreatywności florysty oraz Twojego uznania. W minionym sezonie ślubnym niezwykle popularne był asymetryczne wianki. Również popularne są te plecione w celowo „niedbały” sposób oraz te delikatne, podkreślające fryzurę panny młodej.

Oczywiście w przypadku gładkich koków albo perfekcyjnie zrobionych loków, wianek nie będzie pasował. Dlatego wybierając fryzurę, miejcie także to na uwadze. Najlepiej będzie zwracać uwagę na luźne upięcia i słowiańskie warkocze.

Wieczór panieński i wianek z kolorowych kwiatów?

Niektóre panny młode decydują się na takie urozmaicenie. Czasami wianki pojawiają się również na głowach druhen. To świetny pomysł, zwłaszcza jeśli podczas wieczoru panieńskiego planujecie zrobić sobie jakąś sesję zdjęciową.

Będziecie wyglądały obłędnie, a na dodatek zyskacie świetną pamiątkę na całe życie. Jeśli masz odpowiednio dużo czasu na podjęcie decyzji o dodatkach na wieczór panieński, to pomyśl o wiankach – zwłaszcza, jeżeli pasują do Waszego motywu przewodniego.

Podsumowanie – najważniejsze wskazówki dotyczące wianków

  1. Jeśli preferujesz praktyczne rozwiązania, to wybierz wianek ze sztucznych kwiatów. Z kolei, gdy uważasz, że tak wyjątkowa okazja zasługuje na odpowiednią oprawę, naturalnym wyborem będą prawdziwe kwiaty. W tym drugim przypadku odbierz wianek wraz z wiązanką w dniu uroczystości – jeśli odbierzesz go wcześniej, to prawdopodobnie zacznie się osypywać jeszcze przed oczepinami.
  2. Wianek z żywych kwiatów najlepiej przechowaj w lodówce – nie ustawiaj najniższej możliwej temperatury. Chodzi tylko o to, aby kwiaty dłużej zachowały świeżość.
  3. Nie łącz wianka z welonem. Co za dużo to niezdrowo. Wianek zwykle sprawdza się przy weselach rustykalnych, gdzie zdecydowanie nie powinno się przesadzać z ilością dekoracji.
  4. Fryzura musi być dobrana pod wianek, a nie odwrotnie. W dniu ślubu powinnaś bez trudu upiąć ozdobę we włosach bez ryzyka zniszczenia fryzury.
Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.