Wpis

Role poszczególnych osób na weselu

11 25 20

Sami nie jesteście w stanie zorganizować wesela. Wasi bliscy są najlepszymi pomocnikami, którzy bezinteresownie wspierają Was w przygotowaniach do ślubu. Niektórym z nich przypada nawet szczególna rola.

swiadkowie i druhny wesele

Świadkowie na weselu

Jako panna i pan młody staniecie przed decyzją wyboru swoich świadków. Będą oni dla Was ogromnym wsparciem, nie tylko w dniu ślubu, ale także podczas przygotowań. Jako świadków często wybiera się rodzeństwo lub najbliższych przyjaciół. Nie jest to jednak wyznacznik, dlatego decyzję musicie podjąć według swoich upodobań.

Wychodząc naprzeciw tradycji, pary młode decydują się na wybór druhen i drużbów. Jest to zwyczaj zaczerpnięty z zachodu, lecz coraz częściej spotykany na polskich ślubach. 

Czym właściwie zajmują się przedstawione osoby? Zarówno świadkowie jak i druhny i drużbowie widnieją w dokumentach potwierdzających Wasz związek małżeński. Pełnią więc oficjalną, niezbędną do zatwierdzenia ślubu przez państwo i Kościół. 

Przyjęło się, że świadkowie od rana spędzają czas z panną i panem młodym, razem przygotowując się do ceremonii. Dodatkowo przez cały czas wesela świadkowa jest prawą ręką świeżo upieczonej mężatki, a świadek często zajmuje się sprawami organizacyjnymi (np. pełni funkcję “opiekuna” alkoholu).

Rola rodziców na ślubie dzieci

Wesele dzieci to również impreza rodziców. Pełnią funkcję organizatorów i gospodarzy. Starają się zadbać o dobre samopoczucie i komfort gości weselnych. 

Nie zapomnijcie, że rodzice są często sponsorami Waszego wyjątkowego dnia. Opłacają większość atrakcji, które mają duży wpływ na charakter imprezy. 

Pierwszy taniec ojca z panną młodą jest jednym z  jego oficjalnych obowiązków. Coraz częściej słyszy się również, że tata prowadzi córkę do ołtarza. Jest to niesamowicie ważna i wzruszająca chwila, która okrywa ojca wielką dumą. 

Podziękowanie rodzicom to również ważny element wesela. Państwo młodzi pokazują im swoja wdzięczność za trud wychowania i wyrażają szacunek. W tym momencie rodzice stają się VIP-ami.

podziekowanie rodzicom

Rodzeństwo na weselu

Dla rodzeństwa pary młodej dzień ślubu jest ważnym wydarzeniem. Oni również odgrywają w nim istotną rolę.

Starsze rodzeństwo może wspomóc świadków w kwestiach organizacyjnych. Poproście, aby jedno z nich przeczytało Ewangelię lub zaśpiewało podczas ceremonii. Jeśli macie dużo młodsze rodzeństwo, możecie wyróżnić je w inny sposób! Poproście, aby siostra sypała kwiatki w kościele, a braciszek niósł obrączki.

Wujek wodzirej

Każdy słyszał o przysłowiowym “Wujku Wacku”! Jest to niezwykła postać, umilająca każde wesele w rodzinie. Jego rolą bez dwóch zdań jest rozkręcenie imprezy, dzikie tańce i przyśpiewki przy wiejskim stole.

Ten wodzirej weselny wyciągnie każdą znudzoną nastolatkę zza stołu. “Wujek Wacek” jest barwną postacią, która na pewno wywoła uśmiech u wszystkich weselników. Uważajcie jednak na “Ciotkę Hankę”, która znajdzie tysiąc wymówek, aby zabrać męża do domu.

wujek na weselu

Podsumowując, każda bliska osoba będzie odgrywała ważną rolę na Waszym weselu. Ich obowiązki są również zaszczytem, który uzyskały w oparciu o Wasze zaufanie. Pamiętajcie, że nie jesteście sami i każdy bliski z chęcią pomoże Wam w przygotowaniach.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.