Wpis

Rocznice ślubu: nazwy i ich znaczenie

01 16 20

Ślub to bezdyskusyjnie najważniejsze wydarzenie w życiu każdego człowieka, „odtąd jedno, chociaż nadal dwoje”. Przygotowaniom do uroczystości oraz wypowiedzeniu przysięgi małżeńskiej towarzyszą zwykle bardzo silne emocje i momenty wzruszenia. To niezapomniany dzień, który może i powinien stać się dla Was okazją do wspólnego świętowania. Po to właśnie wymyślono rocznice.

Nazwy rocznic ślubu

Na pewno zwróciliście uwagę na oryginalne nazwy rocznic ślubu. Część z nich została wymyślona w 1922 roku przez Amerykankę, Emily Post, a część zaproponował Związek Jubilerów Amerykańskich.

Warto zauważyć, że im dłuższy staż związku, tym szlachetniejsza nazwa rocznicy. Jak to tłumaczą specjaliści? Uczucie wiążące małżonków z każdym rokiem wzrasta i staje się mocniejsze. Drobne kryzysy, które zdarzały się na początku i wzbudzały głośne awantury zakochanych, nie są w stanie zakłócić spokoju pary, która przeżyła ze sobą ponad 20 lat (ich spokój zakłócają problemy innej rangi). Długoletnie małżeństwa doskonale się znają, a ich relacje przypominają solidne, wartościowe materiały. Właśnie dlatego pierwsza rocznica nazywana jest papierową, a sześćdziesiąta diamentową.

Pierwsza – piętnasta rocznica ślubu

Pierwsza rocznica obchodzona jest zwykle najhuczniej przez małżonków. Wiele par decyduje się uczcić ten dzień symbolicznie, robiąc razem coś po raz pierwszy, angażując się w coś, czego jeszcze nie próbowali. Kolacja w hinduskiej restauracji, wyjazd w egzotyczne miejsce, lot balonem… W pierwszą rocznicę mamy prawo realizować szalone pomysły. Jednak w przypadku bardziej ekstremalnych wyzwań, polecamy zapytać wcześniej partnerkę o zgodę na zaplanowanie atrakcji. Dla jednego z Was skok ze spadochronem może wydawać się świetnym pomysłem, podczas gdy drugiego na samą myśl sparaliżuje strach. Rocznice ślubu powinny być ekscytujące, ale z umiarem.

1. rocznica ślubu – papierowa

2. rocznica ślubu – bawełniana

3. rocznica ślubu – skórzana

4. rocznica ślubu – owocowa lub kwiatowa

5. rocznica ślubu – drewniana

6. rocznica ślubu – cukrowa lub żelazna

7. rocznica ślubu – wełniana lub miedziana

8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana

9. rocznica ślubu – gliniana

10. rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa (Cynowe Gody)

11. rocznica ślubu – stalowa

12. rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana

13. rocznica ślubu – koronkowa

14. rocznica ślubu – kości słoniowej

15. rocznica ślubu – kryształowa lub szklana

Rocznice ślubu powyżej 15.

Nazwy rocznic ślubu, powyżej 15. pojawiają w cyklu co pięć lat. Jednak to wcale nie oznacza, że Wasz związek małżeński pomału się wypala i powinniście świętować rzadziej! Rocznice ślubu to idealna okazja, aby co roku pogłębiać więź ze swoim ukochanym. Jasne, robicie to także na co dzień w rutynowych sytuacjach, obierając ziemniaki czy odwożąc dzieci do szkoły. Jednak w tym szczególnym dniu, który X lat temu dał początek najpiękniejszej historii w Waszym życiu, warto odciążyć małżonka i zaprosić go na romantyczną kolację przy świecach. Wasze pociechy na pewno miło spędzą czas u dziadków, a Wy poświęcicie ten czas tylko sobie. Takie chwile są bardzo potrzebne w małżeństwie, nawet tym z dłuższym stażem.

20. rocznica ślubu – porcelanowa

25. rocznica ślubu – srebrna (Srebrne Gody)

30. rocznica ślubu – perłowa

35. rocznica ślubu – koralowa

40. rocznica ślubu – rubinowa

45. rocznica ślubu – szafirowa

50. rocznica ślubu – złota (Złote Gody)

55. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa

60. rocznica ślubu – diamentowa

65. rocznica ślubu – żelazna

70. rocznica ślubu – kamienna

75. rocznica ślubu – brylantowa

80. rocznica ślubu – dębowa

Idealny prezent na rocznicę ślubu

Nazwy rocznic ślubu kryją też w sobie drobną podpowiedź w kwestii podarunku dla ukochanej osoby. Zastanawiając się nad wyborem prezentu na X rocznicę ślubu, jak najbardziej możecie zasugerować się jej nazwą. Idealnym prezentem na pierwszą – papierową rocznicę ślubu będzie np. album ze zdjęciami. Na drugą – bawełnianą, świetnie sprawdzi się ekologiczna pościel, a na trzynastą – koronkowa, romantyczna bielizna. Idąc tym tropem można naprawdę pozytywnie zaskoczyć partnera. W internecie na stronach, znajdziecie mnóstwo porad i inspiracji na temat rocznicowych niespodzianek dla małżonka.

Co podarować na rocznice kości słoniowej?

Są jednak rocznice ślubu, na które wyjątkowo trudno wymyślić podarunek dopasowany do nazwy (czternasta rocznica slubu to potwierdza). Oczywiście nie musimy w tym przypadku dwoić się i troić w poszukiwaniu pomysłu, bo przecież prezent w ogóle nie musi nawiązywać do nazwy. To tylko taka luźna propozycja.

Jeśli jesteś małżonkiem, możesz podejść do tematu praktycznie. Wiesz, że na przykład Twoja żona marzy o ekspresie do kawy albo robocie kuchennym? Podaruj jej niezbędny element wyposażenia kuchennego, a ona na pewno pysznie się odwdzięczy. Jeśli natomiast jesteś bliską osobą małżeństwa, które obchodzi rocznice ślubu, możesz postawić na humor i wyobraźnię. Co powiesz na zegar cofający czas albo młotek z otwieraczem do piwa? Możesz też po kryjomu wyłudzić informacje na temat potrzeb zakochanej pary. A nuż potrzebują tylko spokoju i najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ich córki na seans filmowy?

Pamiętaj o rocznicy ślubu!

Drobne święta często są ignorowane i przybierają charakter materialny. Zwłaszcza panowie przyznają sobie prawo do zapominania o takich okazjach jak rocznica ślubu, i na ostatnią chwilę zamawiają kwiaty lub biegną do jubilera. A przecież nie o to chodzi…

Rocznica ślubu to Wasze święto. Wręczenie sobie podarunku jest bardzo miłym gestem, ale nie jest ani obowiązkiem, ani celem rocznicy ślubu. Dużo par robi sobie w tym dniu prezenty, stąd kreatywna podpowiedź, aby zwrócić uwagę na ich nazwy. Jednak najważniejsza w tym dniu jest pamięć o drugiej połówce i Wasza miłość. Znając siebie na wylot, jesteście w stanie powiedzieć sobie „kocham Cię” w Waszych językach miłości. Może dla niego będzie to Twoja obecność? Na przykład spędzenie czasu razem podczas jakiejś aktywności. A może dla niej będą to słowa? Może najbardziej potrzebuje, żebyś napisał do niej list, w którym wyznasz, że dostrzegasz jej codzienne starania, troskę o dom i rodzinę?

Doceniajcie swój związek małżeński każdego dnia i niech z roku na rok Wasze uczucie rośnie, a relacja staje się solidniejsza (tak jak nazwy rocznic ślubu). W tym jednym, szczególnym dniu w roku, zróbcie dla siebie coś więcej.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.