Wpis

Polter – Czy organizować tłuczenie butelek?

05 20 19

Czy kiedykolwiek słyszeliście o polterze? Jeśli nie, to dzisiaj poznacie rytualne rozbijanie szkła poprzedzające wesele – zwykle w akompaniamencie muzyki i dobrej zabawy.

Polter lub Polterabend jest zwyczajem obchodzonym głównie na Kaszubach, Kujawach i w Wielkopolsce – najczęściej na wsi i w niewielkich miastach.

Rozrywkowo i na szczęście

Polter to dość niecodzienna zabawa, którą zwykle organizowało się w dniu poprzedzającym wesele. Jednak coraz częściej młoda para obchodzi zwyczaj tłuczenia butelek przynajmniej tydzień przed ceremonią zaślubin.

Na przestrzeni lat zwykle bicie butelek przerodziło się w pełnoprawną imprezę mocno zakrapianą alkoholem. Niestety, państwo młodzi podczas wesela muszą być w dobrej formie, dlatego obecnie polter organizuje się odpowiednio wcześniej w domu panny młodej.

Jednak polter tym różni się od każdej innej domówki, że tu nie trzeba mieć zaproszenia. Przychodzi każdy, kto chce złożyć młodej parze życzenia i kultywować tradycję tłukąc coś na szczęście.

Jakie jest pochodzenie tego zwyczaju?

Polter, polterabend czy purtelam to zwyczaj będący mocno zakorzeniony w naszej tradycji, bo wywodzi się jeszcze z praktyk ludności słowiańskiej i germańskiej – w szczególności obchodzony w kulturze niemieckojęzycznej. Zgodnie z ludową tradycją rozbijanie szklanych przedmiotów było symbolem pożegnania z przeszłością, tzn. stanem panieńskim i rytualnym przejściem do kolejnego stanu społecznego.

Samo rozbijanie szkła miało przynieść nowożeńcom szczęście i dostatek, a także odpędzać złe duchy od gospodarstwa domowego panny młodej.

Na Śląsku do dzisiaj kultywuje się fałszywe śluby, czyli tak zwane „cygańskie wesele”. Przed domem panny młodej pojawia się cały korowód weselników na czele z podstawioną parą młodą i osobą przebraną za księdza. Kiedy zbiorą się wszyscy goście, odbywają się udawane zaślubiny, a dopiero potem składa się życzenia prawdziwym narzeczonym. Dopiero potem wokół domu wszędzie leży tłuczone szkło.

 

polter tradycja weselna

Czy warto robić polter?

Tłuczenie szkła wiąże się ze sporym zamieszaniem. Tym bardziej, że uczestnicy polteru przynoszą ze sobą najróżniejsze szklane przedmioty – butelki, donice, talerze, porcelanę, kubki, a nawet umywalki. Ganek przed domem panny młodej może być w opłakanym stanie. 

Oczywiście co kraj, to obyczaj, ponieważ w niektórych regionach Polski nikt o takim zwyczaju nawet nie słyszał, z kolei w innych częściach kraju tłucze się inne przedmioty. Na przykład na Śląsku unika się tłuczenia szklanych i porcelanowych naczyń, ponieważ może to sprowadzić pecha na państwa młodych.

Wszystko po to, by para młoda miała jak najwięcej sprzątania – co w tym przypadku przekłada się na ogrom szczęścia dla przyszłych małżonków. Niestety często ogromna ilość stłuczonego szkła działa odstraszająco na młode pary, które rezygnują z kultywowania tej tradycji.

Jeśli również nie chcielibyście sprzątać porozbijanych butelek w ogródku, koniecznie powiadomcie tych, którzy mogliby się pojawić na ewentualnym polterze.

Musicie się liczyć z tym, że trzeba będzie wszystkich potencjalnych gości poinformować odpowiednio wcześniej. Niestety, najprawdopodobniej i tak nie uda Wam się obdzwonić wszystkich, bo zawsze przyjdzie ktoś, kogo się nie spodziewaliście – w końcu taką mamy tradycję. Wtedy po prostu dobrze jest mieć w zanadrzu jakiś niewielki upominek, aby nie wracał do domu zawiedziony, że zwyczaj nie został uszanowany. 🙂

Jak zorganizować tłuczenie butelek?

Przede wszystkim powinniście zabezpieczyć ganek. Przygotujcie specjalne skrzynie, w których goście będą mogli bezpiecznie stłuc szkło lub porcelanę. Dzięki temu sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze.

Dobrze sprawdzi się również jakaś stara wykładzina rozłożona na trawniku. Połóżcie na jej środku duży kamień, o który będzie można rozbijać butelki. Jeśli wykorzystacie wykładzinę, grubą folię lub cokolwiek innego, to polecamy ułożyć ją w rogu ogródka. Wtedy będziecie mogli wykorzystać płot do zbudowania tymczasowych foliowych ścianek. To zabezpieczy posesję przed odpryskującymi odłamkami.

Jeśli spodziewacie się odwiedzin, pamiętajcie o poczęstunku i czymś do wypicia. Nie samym tłuczeniem szkła żyją weselnicy, a zwyczaju nie można kultywować bez odrobiny alkoholu. Planując “duży” polter, możecie dodatkowo opłacić orkiestrę, która zagra kilka piosenek dla bawiących się, którzy nie byli zaproszeni na wesele.

Polter to naprawdę ciekawy zwyczaj głęboko zakorzeniony w kulturze słowiańskiej, ale trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa. Niemniej, warto kultywować tradycje, które są nam bliskie. Kierując się wskazówkami, które podaliśmy we wpisie, na pewno uda Wam się zorganizować ciekawy i pełen atrakcji wieczór, podczas którego pobawią się znajomi, sąsiedzi i dalsza rodzina, która nie pojawi się na weselu. Miłej zabawy – aby impreza była udana!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.