Wpis

Czy warto organizować polter przed weselem?

05 20 19

Część tradycji weselnych nie jest zbyt dobrze znana w całej Polsce. Polter lub Polterabend jest zwyczajem obchodzonym głównie na Kaszubach i w Wielkopolsce – najczęściej na wsi i w niewielkich miastach. 

Rozrywkowo i na szczęście

Polter to dość niecodzienna impreza. Zwykle organizowało się ją dzień przed ślubem, ale coraz częściej para młoda urządza go w tygodniu poprzedzającym ceremonię.

Wszystko dlatego, że na przestrzeni lat zwykłe tłuczenie butelek przed ślubem na szczęście młodej pary przerodziło się w pełnoprawną imprezę. Jednak polter tym różni się od każdej innej domówki, że tu nie trzeba mieć zaproszenia. Przychodzi każdy, kto chce złożyć młodej parze życzenia i stłuc szkło na szczęście.

Polterabend to zwykle impreza mocno zakrapiana alkoholem. Dlatego organizuje się go dużo wcześniej, żeby podczas ślubu para młoda była w dobrej formie. Zwyczaj tłuczenia szkła jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji, bo wywodzi się jeszcze z praktyk ludności słowiańskiej i germańskiej.

polter tradycja weselna

Czy warto robić polter?

Tłuczenie szkła to dość duże zamieszanie. Tym bardziej, że uczestnicy polteru przynoszą ze sobą najróżniejsze szklane przedmioty – butelki, donice, talerze, porcelanowe wazy, kubki, a nawet umywalki. Ganek przed domem panny młodej może być w opłakanym stanie. Wszystko po to, by państwo młodzi mieli jak najwięcej sprzątania – to przynosi szczęście.

Z tego względu część par młodych rezygnuje z tego zwyczaju i powiadamia o tym wszystkich, którzy mogliby się pojawić z zamiarem tłuczenia szkła.

Z kolei inni przygotowują się do organizacji polteru i zabezpieczają ganek – przygotowują specjalne skrzynie, w których można stłuc szkło. Dzięki temu sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze.

To od Was zależy czy warto robić polter, czy też nie. Jeśli jednak spodziewacie się gości dzień przed ślubem, to pomyślcie o poczęstunku.

Część par młodych całkowicie rezygnuje z tego zwyczaju. Jeśli też wolicie nie organizować polteru, to musicie się liczyć z tym, że trzeba będzie wszystkich potencjalnych gości poinformować dużo wcześniej. No i prawdopodobnie i tak nie uda Wam się obdzwonić wszystkich, bo zawsze przyjdzie ktoś, kogo się nie spodziewaliście.

Wtedy po prostu warto mieć w zanadrzu jakiś niewielki upominek dla tego, kto przyjdzie z Wami tłuc butelki. 🙂

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.