Wpis

Oczepiny weselne – Jak zorganizować najlepszą zabawę?

02 06 17

Przyjęło się, że oczepiny to obowiązkowy punkt każdego wesela. Wiemy, że nie wszyscy lubią przaśne zabawy, dlatego przygotowaliśmy alternatywne rozwiązania.

Na przestrzeni lat oczepiny weselne uległy radykalnym zmianom. Pierwotnie chodziło o symboliczne przejście kobiety ze stanu panieńskiego w małżeństwo. Dzisiaj mamy setki przaśnych zabaw, których pomożemy Wam uniknąć.

Oczepiny na weselu – skąd się wzięły?

Kiedyś oczepiny były obrzędem słowiańskim. Obecnie funkcjonują już jako tradycja, która ma na celu zapewnienie rozrywki gościom weselnym. Zabawy rozpoczynają się po północy i dla części gości są ulubionym punktem weselnego programu – łapanie welonu, podziękowania dla rodziców, puszczanie lampionów, a nawet pokaz barmański nikogo już nie dziwi. 

Nazwa tradycji pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy zamężnej kobiety biorącej udział w uroczystości. Panna Młoda nosiła wianek, ale podczas uroczystości weselnych zakładano jej czepiec, co symbolizowało zmianę stanu cywilnego z panny na mężatkę. O północy miała ona ściągany wianek i zakładany czepiec, stając się żoną.

Obecnie oczepiny weselne kojarzą się z konkursami, które mogą rozruszać gości weselnych. Panna Młoda rzuca welonem, a Pan Młody muszką lub krawatem. Wokół, w rytm muzyki, tańczą zgromadzeni uczestnicy zabawy. Tradycja mówi, że ta która złapie welon, jako następna wyjdzie za mąż.

przygotowania do ślubu, wianek ślubny, włosy upięte w kok

„Kuszenie Adama” – konkurencja na rozgrzewkę

Jeśli zależy Wam na organizacji zabaw oczepinowych, to wielokrotnie powtarzacie, że chcielibyście uniknąć żenujących konkurencji, które w akompaniamencie dużej ilości alkoholu mogą przebiegać w nie do końca kontrolowany sposób.

Jedną z zabaw, którą warto wziąć pod uwagę, to tak zwane „kuszenie Adama”. Zabawa wymaga zarówno udziału pań, jak i panów. Panie trzymają jabłko przymocowane na sznurku, a zadaniem panów jest zjedzenie owocu. Konkurencja jest prosta i nie wymaga wyszukanych rekwizytów.

Oczepinowy hit – Gorące krzesła

Jeśli mówimy o przyjemnych i zabawnych konkurencjach oczepinowych, to nie możemy pominąć gorących krzeseł. Podejrzewamy, że prawie każdy z Was grał kiedyś w gorące krzesła albo przynajmniej był świadkiem tej zabawy. W kółku ustawiamy kilka krzeseł (ważne, żeby było o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy). Kiedy muzyka zacznie grać, zadaniem uczestników konkursu jest taniec wokół krzeseł, ale tylko do momentu aż znowu zapadnie cisza.

Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa, bo uczestnicy muszą natychmiast usiąść na najbliższym wolnym krześle. Ten, dla którego zabraknie miejsca – odpada. Po każdej rundzie usuwa się jedno krzesło. Wygrywa ten, kto pierwszy zajmie ostatnie wolne krzesło.

Stwórzcie pomnik miłości

To całkiem zabawna konkurencja, w której mogą na dodatek uczestniczyć wszyscy weselnicy. Uczestnicy zabawy dzielą się na dwa zespoły, w których przewodniczą Pan Młody i Panna Młoda. W idealnych warunkach drużyny powinny być oddzielone dużym kawałkiem materiału lub parawanem, aby nie podglądać efektów pracy.

Zadaniem drużyn jest stworzenie żywego pomnika miłości. Kiedy obie drużyny są już gotowe do prezentacji, można usunąć kurtynę lub parawan. Wygrywa ten kto pierwszy stworzy ładniejszy pomnik.

Występ niespodzianka

To już zabawa przeznaczona wyłącznie dla Pary Młodej. Jak sama nazwa wskazuje, występ ma być niespodzianką, dlatego o przygotowanie zabawy najlepiej poprosić świadków lub rodziców młodych. Może też być tak, że jedno z Was zaplanuje coś dla swojej drugiej połówki w ramach niespodzianki.

Jeśli chcesz wykonać coś samodzielnie dla swojej drugiej połówki, po prostu przygotuj specjalny występ dla współmałżonka – zaśpiewaj, zatańcz albo zrób cokolwiek innego, co uznasz za odpowiednie. Możesz oczywiście poprosić najbliższych o wsparcie i zorganizować występ z udziałem innych gości (oczywiście musisz poinformować ich o planowanej akcji z kilkutygodniowym wyprzedzeniem – w zależności od poziomu skomplikowania zadania). To idealny sposób na finał oczepin, którego nigdy nie zapomnicie.

Jak zorganizować wesele bez oczepin?

Obecnie coraz więcej par rezygnuje z tej części wesela. Dzieje się tak z kilku powodów: od niechęci do brania udziału w często niesmacznych zabawach, po chęć realizacji zupełnie innej wizji ceremonii.

Rozważając alternatywny scenariusz dla zabaw oczepinowych część par zastanawia się, czy brak tradycyjnego obrządku nie wywoła dezaprobaty zaproszonych gości. I owszem, z pewnością znajdują się osoby, które oczekiwały typowych zabaw i poczuły się rozczarowane. Zastanówcie się jednak, w jakim stopniu jesteście gotowi nagiąć swoje postanowienia dla innych osób. Macie do wyboru trzy możliwości, które stanowią kompromis między uleganiem presji otoczenia a zorganizowaniem ślubu według własnych preferencji:

  • Weryfikacja zabaw, jakie ma w swoim asortymencie Wodzirej, DJ lub zespół muzyczny i wybranie tych, które są dla Was do zaakceptowania; 
  • Częściowa rezygnacja z zabaw o północy i modyfikacja lub zastąpienie ich tymi, które akceptujecie;
  • Całkowita rezygnacja z typowych zabaw na rzecz alternatywnych atrakcji, czyli wesele bez oczepin.

Niektóre z zabaw oczepinowych, które pojawiają się podczas oczepin, wiążą się z piciem alkoholu, rozbieraniem się albo symulowaniem aktywności seksualnej. Niektóre zespoły weselne prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej widowiskowych konkursów. Istnieje jednak spore grono osób, dla których te zabawy są nietaktowne. Rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej osoby, która poprowadzi wesele, ale także weryfikacja pomysłów na rozruszanie gości. W sieci krąży też wiele pomysłów na to, jak zintegrować uczestników, a przy tym pozwolić im zachować odpowiedni wizerunek. 

Nowe wydanie popularnych zabaw oczepinowych

Tradycyjne oczepiny, podczas których kobiety łapią welon, a mężczyźni muszkę, można uczynić bardziej nowoczesnymi. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest przekazanie atrybutów pana i panny młodej w innej formie niż dotychczas to się utarło. Wśród gości na pewno znajdziecie parę, która sama planuje wesele. Może warto zapytać narzeczonych czy mogliby się zgodzić na odegranie roli nowej pary młodej. Wówczas rzucanie welonu i namawianie gości do udziału w zabawie nie będzie konieczne.

Możecie uroczyście mianować ich nowożeńcami i zaprosić wszystkich do zabawy, zwłaszcza że taniec stanowi niewymuszoną aktywność podczas wesela. Z kolei, jeśli pochodzicie z tych terenów, na których tradycyjnie zabiera się np. buty pannie młodej, licząc na sowitą zapłatę, to także podpowiadamy alternatywę dla tej zabawy. Wystarczy, że każda kobieta położy swojego buta w rzędzie na środku sali, a zadaniem mężczyzn będzie odszukanie właścicielki pantofla i zaproszenie jej do tańca. O północy możecie również uroczyście poczęstować gości tortem lub zaproponować inną kulinarną atrakcję. Wszyscy zaczną kosztować słodką niespodziankę i zapomną, że ominął ich taniec na gazecie.

Nasza ostatnia propozycja skierowana jest do par, które z całą pewnością wolą zorganizować wesele bez oczepin, ale nie chcą pozbawiać gości atrakcji. Niesamowitych przeżyć mogą dostarczyć wypuszczane o północy lampiony. Dużo bardziej korzystne dla środowiska, a nie mniej urokliwe będzie zaopatrzenie gości w zimne ognie i upamiętnienie tego momentu na wspólnych zdjęciach.

Możecie też pomyśleć o zabawach skierowanych do dzieci, które chętnie angażują się w różnego rodzaju konkursy. Mogą się one odbywać na środku sali albo zupełnie z boku, nie zakłócając przy tym toku głównej działalności osoby prowadzącej.  W tym czasie również rodzice mogą włączyć się do tańca lub wziąć udział w innej aktywności.

W zależności od Waszego budżetu, możecie pomyśleć o wynajęciu fotobudki, która będzie dostępna właśnie o północy albo o występie iluzjonisty. Czasami pary same organizują atrakcje dla swoich gości. W sieci bez problemu znajdziecie przykładowe układy taneczne wykonane przez pana młodego i jego przyjaciół, dedykowane pannie młodej i ku uciesze wszystkich zaproszonych osób. Jeśli nie lubicie być w centrum uwagi, możecie przygotować wcześniej film i zorganizować krótki pokaz. Wszystko zależy do tego, jak bardzo pomysłowi jesteście.

Podziękowania dla rodziców jako część oczepin

Inną weselną tradycją poza oczepinami jest składanie podziękowań rodzicom pary młodej. Ta część oczepin również bywa dyskusyjna dla niektórych młodych par. Skomplikowana sytuacja rodzinna, brak rodzica albo jego niechęć do bycia w centrum uwagi, ale też utarty schemat tego, w jaki sposób odbywają się podziękowania sprawia, że również tę część wesela można zorganizować inaczej. 

Ciekawym pomysłem zamiast tańca w kole przy znanej wszystkim piosence może być pokaz tego, w jaki rodzice pary młodej się poznali i jak wyglądało ich życie albo organizacja konkursu o tym, jakimi dziećmi byli nowożeńcy. Samo podziękowanie może mieć też dużo bardziej dyskretną formą w postaci toastu albo przekazania upominku poza obecnością gości. Jak widzicie zabawy weselne wcale nie muszą wiernie odpowiadać tradycji, ale mogą stanowić sposób realizacji Waszych celów.

Wesele bez oczepin – o czym warto pamiętać?

Pamiętajcie, by wybrać zabawy i gry, w których będą mogli wziąć udział wszyscy goście. Ustalcie z wodzirejem harmonogram i rodzaj zabaw – para młoda powinna znać reguły gry odpowiednio wcześniej. W końcu goście będą Was obserwować – nie dodawajcie sobie stresu.

Weźcie pod uwagę, jakich gości macie na swoim weselu: czy są to głównie wasi znajomi, czy rodzina itp. Jeśli większość stanowią ludzie starsi, to wybierzcie zabawy, w których również mogliby wziąć udział.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, zostańcie w zgodzie ze swoimi preferencjami. Chociaż niektórzy mówią, że wesele organizuje się dla gości, to miejcie na uwadze, że to Wasz dzień i powinniście się wtedy czuć w pełni komfortowo. Rozważcie, co jesteście w stanie zaakceptować, a co zupełnie nie jest spójne z Waszą wizją. Trzymamy kciuki, aby zabawa (niezależnie od jej formy) była wyśmienita! 

Podzielcie się też w komentarzu, co myślicie na temat naszych propozycji.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.