Wpis

Jak zorganizować ślub bez oczepin?

02 06 17

Przyjęło się, że oczepinowe konkursy i gry to obowiązkowy punkt każdego wesela. Wiemy, że nie wszyscy lubią przaśne zabawy, dlatego przygotowaliśmy alternatywne rozwiązania.

Oczepiny na weselu – geneza

Kiedyś oczepiny były obrzędem słowiańskim. Obecnie funkcjonują już jako tradycja, która ma na celu zapewnienie rozrywki gościom weselnym. Zabawy rozpoczynają się po północy i dla części gości są ulubionym punktem weselnego programu.

Nazwa tradycji pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy zamężnej kobiety biorącej udział w uroczystości. Panna Młoda nosiła wianek, ale podczas uroczystości weselnych zakładano jej czepiec, co symbolizowało zmianę stanu cywilnego z panny na mężatkę. O północy miała ona ściągany wianek i zakładany czepiec, stając się żoną.

Obecnie oczepiny kojarzą się z konkursami, które mogą rozruszać gości weselnych. Panna młoda rzuca welonem, a pan młody muszką lub krawatem. Wokół, w rytm muzyki, tańczą zgromadzeni uczestnicy zabawy. Tradycja mówi, że ta która złapie welon, jako następna wyjdzie za mąż.

przygotowania do ślubu, wianek ślubny, włosy upięte w kok

Wesele bez oczepin

Obecnie coraz więcej par rezygnuje z tej części wesela. Dzieje się tak z kilku powodów: od niechęci do brania udziału w często niesmacznych zabawach, po chęć realizacji zupełnie innej wizji ceremonii.

Rozważając alternatywny scenariusz dla zabaw weselnych część par zastanawia się, czy brak tradycyjnego obrządku nie wywoła dezaprobaty zaproszonych gości. I owszem, z pewnością znajdują się osoby, które oczekiwały typowych zabaw i poczuły się rozczarowane. Zastanówcie się jednak, w jakim stopniu jesteście gotowi nagiąć swoje postanowienia dla innych. Macie do wyboru trzy możliwości, które stanowią kompromis między uleganiem presji otoczenia a zorganizowaniem ślubu według własnych preferencji:

  • Weryfikacja zabaw, jakie ma w swoim asortymencie DJ lub Wodzirej i wybranie tych, które są dla Was do zaakceptowania; 
  • Częściowa rezygnacja z zabaw o północy i modyfikacja tych, które akceptujecie;
  • Całkowita rezygnacja z typowych oczepin na rzecz alternatywnych atrakcji.

Część zabaw, które pojawiają się podczas oczepin wiąże się z piciem alkoholu, rozbieraniem się albo symulowaniem aktywności seksualnej. Niektóre zespoły weselne prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej widowiskowych konkursów. Z drugiej strony istnieje spore grono osób, dla których te zabawy są nietaktowne. Rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej osoby, która poprowadzi wesele, ale także weryfikacja pomysłów na rozruszanie gości. W sieci krąży też wiele pomysłów na to, jak zintegrować uczestników, a przy tym pozwolić im zachować wizerunek. 

Nowe wydanie popularnych zabaw oczepinowych

Tradycyjne oczepiny, podczas których kobiety łapią welon, a mężczyźni muszkę, można uczynić bardziej nowoczesnymi. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest przekazanie atrybutów pana i panny młodej w innej formie niż dotychczas to się utarło. Wśród gości na pewno znajdziecie parę, która sama planuje wesele.

Możecie uroczyście mianować ich nowożeńcami i zaprosić wszystkich do tańca. Z kolei, jeśli pochodzicie z tych terenów, na których tradycyjnie zabiera się np. buty pannie młodej, licząc na sowitą zapłatę, to także podpowiadamy alternatywę dla tej zabawy. Wystarczy, że każda z kobiet położy swojego buta w rzędzie na środku sali, a zadaniem mężczyzn będzie odszukanie właścicielki pantofla i zaproszenie jej do tańca. O północy możecie również uroczyście poczęstować gości tortem. Wszyscy zaczną kosztować tę słodką niespodziankę i zapomną, że nie odbył się jeszcze konkurs tańca na gazecie.

Nasza ostatnia propozycja skierowana jest do par, które z całą pewnością chcą zrezygnować z oczepinowych zabaw, ale nie chcą pozbawiać gości atrakcji. Niesamowitych przeżyć może dostarczyć wspólne, nocne puszczanie lampionów w życzeniami od gości. Dużo bardziej korzystne dla środowiska, a nie mniej urokliwe będzie zaopatrzenie gości w zimne ognie i upamiętnienie tego momentu na zdjęciach.

W zależności od Waszego budżetu, możecie pomyśleć o wynajęciu fotobudki, która będzie dostępna właśnie o północy albo o występie iluzjonisty. Czasami pary same organizują atrakcje dla swoich gości. W sieci bez problemu znajdziecie przykładowe układy taneczne wykonane przez pana młodego i jego przyjaciół, dedykowane pannie młodej i ku uciesze wszystkich zaproszonych osób.  Jeśli nie lubicie być w centrum uwagi, możecie przygotować wcześniej film i zorganizować krótki pokaz. Wszystko zależy do tego, jak bardzo pomysłowi jesteście.

Pamiętaj o tym, organizując oczepiny

Pamiętajcie, by wybrać zabawy i gry, w których będą mogli wziąć udział wszyscy goście. Ustalcie z wodzirejem harmonogram i rodzaj zabaw – para młoda powinna znać reguły gry odpowiednio wcześniej. W końcu goście będą Was obserwować – nie dodawajcie sobie stresu.

Weźcie pod uwagę waszych gości. Przemyślcie w jakim wieku są zaproszone osoby. Jeśli większość stanowią ludzie starsi, to wybierzcie zabawy, w których mogliby wziąć udział.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, zostańcie w zgodzie ze swoimi preferencjami. Chociaż niektórzy mówią, że wesele organizuje się dla gości, to miejcie na uwadze, że to Wasz dzień i powinniście się wtedy czuć w pełni komfortowo. Rozważcie, co jesteście w stanie zaakceptować, a co zupełnie nie jest spójne z Waszą wizją. Trzymamy kciuki, aby zabawa (niezależnie od jej formy) była wyśmienita! 

Podzielcie się też w komentarzu, co myślicie na temat naszych propozycji.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.