Wpis

Czy robić ślub w miesiącu z literą „r” w nazwie?

08 12 19

Jak pokazują statystyki, sierpień jest najchętniej wybieranym miesiącem do tego, aby się pobrać. Mimo, że jest końcówka lata, nadal możemy cieszyć się długim, zazwyczaj ciepłym i słonecznym dniem. Co ważne, jest to miesiąc z literką “r” w nazwie. Co ważne, ślub w miesiącu z literą „r” w nazwie ma przynieść młodej parze szczęście. Czy wybór daty ślubu może mieć aż tak duże znaczenie?

Dlaczego litera „r” jest taka ważna?

Chyba mało która para potrafi wyjaśnić, na czym polega przesąd dotyczący nazw miesięcy. Niezależnie od możliwych wyjaśnień, miesiąc z literką “r” ma zapewnić młodej parze szczęście. Jedni szukają źródła w średniowieczu i w łacińskich nazwach miesięcy. Jednak o ile obecnie czerwiec, sierpień i wrzesień wybierane są najchętniej, bo zawierają w nazwie „r”, to w języku łacińskim właśnie miesiące wiosenno-letnie są tej literki pozbawione. Jeszcze inni zwracają się ku numerologii. Literze „r” przypisana jest cyfra 9, symbolizującą szczęście, wierność i uczucie. Co ciekawe, ślub w miesiącu z literką “r” miał zabezpieczyć przyszłe potomstwo przed rotacyzmem, czyli wadą wymowy polegającą na nieprawidłowym wymawianiu tej głoski.  

litera r w nazwie miesiąca - ślub

Śluby w dawnych czasach

Jeszcze w połowie XX wieku rytm przyrody determinował, kiedy młodzi mogli wyprawiać wesele. W lata 60. ciepłe miesiące nie cieszyły się dużą popularnością, ponieważ był to okres wzmożonych prac rolnych. Śluby najchętniej organizowano po żniwach, kiedy ludzie mieli więcej czasu i jedzenia. Dodatkowo kwestie religijne determinowały zawieranie małżeństw w pewnych okresach w roku. Dla katolików czas postu i adwentu do dzisiaj wiąże się z zakazem wyprawiania hucznych imprez. 

Czy organizować ślub w maju?

Ciekawym miesiącem jest maj. Z jednej strony bywa wyjątkowo ciepły i piękny, ale według tradycji uznawany jest za pechowy. Możliwe wyjaśnienia są niejednoznaczne i trudno wskazać na to właściwe. Maj miał zostać miesiącem żałoby narodowej po klęsce powstania styczniowego. Z kolei dużo starsze źródła mówią, że starożytni Rzymianie uznawali maj za okres zaduszny, podczas którego zawieranie małżeństw było zabronione. Jednak praktyka pokazuje, że maj jest po prostu miesiącem komunijnym, co może oznaczać, że nasze wymarzone miejsce do wyprawienia wesela zostało już zajęte. 

zdjęcie pary młodej w słoneczny dzień - podczas sesji ślubnej

Jak wygląda wybór daty ślubu w rzeczywistości? Często jest to wynik względów praktycznych – dostępności sali, ceny wynajmu lokalu czy znalezienia osób obsługujących imprezę. W mniej popularnych miesiącach możemy liczyć nie tylko na większy wybór miejsc, ale także zniżkę na organizację wesela. Jeśli szukacie oszczędności, to takie rozwiązanie może się okazać bardzo korzystne.  Niezależnie od tego, jaką datę ślubu wybierzecie, już teraz życzymy Wam dużo szczęścia i aby żadne przesądy nie przyćmiły piękna i wyjątkowości tego dnia!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.