Wpis

Co symbolizują obrączki ślubne?

01 26 17

W dniu ślubu nie tylko wypowiadamy przysięgę i wstępujemy w związek małżeński. Na ceremonię ślubną składa się również założenie  sobie na palce obrączek – prosty symbol wzajemnej miłości. Dlaczego to robimy i co oznacza ten piękny zwyczaj?

co symbolizują obrączki

Co symbolizują obrączki?

Obrączka nie bez przyczyny przypomina okrąg. Jest on znakiem doskonałym, oznaczającym jedność, nie ma początku ani końca. Symbolizuję małżeńską nadzieję osiągnięcia jedności. Natomiast ta jest rozumiana jako miłość i wierność. Dlatego Państwo Młodzi zakładając sobie wzajemnie na palec obrączkę, składają przysięgę. Z tego powodu obrączki kojarzą się głównie z kościelną ceremonią zaślubin. Jednak rytuał związany z nakładaniem obrączek na palce znany jest już od czasów starożytnych. Obrączki nazywano wtedy magicznym kręgiem. Wierzono, że ludzie noszący obrączki są chronieni przed złymi duchami, co tylko umacniało wzajemne uczucia.

para nowożeńców na ławce w parku
https://pixabay.com

Przypomnienie złożonej obietnicy

Po ślubie obrączka ma przypominać o złożonej sobie obietnicy. W przypadku ślubu kościelnego, są one pobłogosławione po to, aby miłość Boża pomogła dochować miłości i wierności. Obrączki posiadają bardzo bogatą symbolikę i niezwykle ciekawą historię, z którą warto się zapoznać.  

Historia złotej obrączki ślubnej

W starożytnym Egipcie wierzono, że obrączka symbolizuje nieśmiertelną miłość kobiety i mężczyzny. Jednak wtedy obrączki były wytwarzane z takich materiałów jak rośliny, żelazo czy skóra. Złote obrączki powstały dopiero w Izraelu, około 1000 roku przed naszą erą. W Polsce zwyczaj wymiany obrączek pojawił się bardzo późno, bo dopiero w XVIII wieku.

Jak nosimy obrączkę ślubną?

Czas zmienił bardzo wiele w kwestii noszenia obrączek ślubnych. Przed I wojną światową nosiły je tylko kobiety. Co ciekawe, Panna Młoda mogła zobaczyć obrączkę dopiero po ślubie. Jednak ten zwyczaj nie przetrwał ze względów praktycznych – brak możliwości przymierzenia i wybrania obrączki.

Początkowo obrączkę noszono na prawej ręce. Jednak później zwyczaj się zmienił i zaczęto je zakładać na lewej dłoni. Ludzie wierzyli, że żyła w lewej dłoni łączy się bezpośrednio z sercem. Jednak w Polsce – jak i wielu innych krajach Europy Środkowej i Zachodniej – obrączkę nosimy na prawym palcu serdecznym. Z kolei na lewej dłoni obrączkę noszą wdowcy i wdowy.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.