Wpis

Błogosławieństwo młodej pary – poradnik dla rodziców

01 22 20

Błogosławieństwo udzielane przez rodziców w dniu ślubu to jeden z najstarszych i głęboko zakorzenionych zwyczajów ślubnych. To podniosłe i wzruszające wydarzenie – zgodnie z tradycją – odbywa się w domu rodzinnym nowożeńców i wiązało się z wejściem pary na nową drogę życia.

W dawnych czasach ceremonia błogosławieństwa pary młodej miała zupełnie inny wydźwięk. Oprócz udzielenia narzeczonym wsparcia na nowej drodze życia, najważniejszym celem ceremoniału było oficjalne pożegnanie młodej żony i przenosiny do domu męża. Z tego względu samo błogosławieństwo pary młodej nazywano przenosinami.

Bez względu na to czy młodzi są osobami głęboko wierzącymi, czy cechują się słabszą wiarą, ten moment ich życia na pewno będzie podniosły i wzruszający. Błogosławieństwo posiada ogromną moc, ponieważ napełnia nowożeńców poczuciem wsparcia udzielanego przez rodziców.

Jak wygląda błogosławieństwo pary młodej?

W rodzinach o silnym przywiązaniu do tradycji, błogosławieństwo rodziców wiąże się z ceremonią symbolicznego pożegnania rodziny i wejścia na nową drogę życia, podziękowaniem za wychowanie i przeprosinami za wszelkie popełnione błędy.

Błogosławieństwo odbywa się tradycyjnie w domu Panny Młodej jeszcze przed wyjazdem do kościoła na ślub. Oczywiście od reguł istnieją pewne odstępstwa. Jeśli ceremonia zaślubin odbywa się daleko od domu narzeczonej, wówczas błogosławieństwo odbywa się w domu Pana Młodego lub w miejscu, w którym będzie ślub albo wesele.

Blogoslawienstwo rodzicow to moment absolutnego wyciszenia, dlatego podczas obrzędu powinien panować spokój. Wskazane jest, aby w tym momencie świadkami uroczystości były tylko najważniejsze osoby – rodzice, chrzestni i dziadkowie lub inne osoby, które szczególnie przyczyniły się do wychowania kogoś z państwa młodych.

Katolickie błogosławieństwo młodej pary

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców nie może się odbyć bez symboli religijnych. Bardzo ważnym elementem jest krzyż, ale potrzebne jest również kropidło i kwiaty. Dekoracja pokoju na błogosławieństwo to bardzo ważny element, którego nie powinniście pomijać. Przygotujcie miejsce specjalnie na tę okazję. Stół przykryjcie białym obrusem, na stole postawcie pasyjkę, wodę święconą, kropidło i kwiaty, które później będzie można wręczyć parze młodej wraz z życzeniami pomyślności na nową drogę życia.

Błogosławieństwo młodej pary przez chrzestnych

Choć błogosławieństwo rodziców to obowiązkowy element tej uroczystości, to bardzo często inne osoby biorące w niej udział decydują się na pobłogosławienie pary młodej. Najczęściej, oprócz rodziców i dziadków, są to rodzice chrzestni.

W bardzo wielu przypadkach mają oni wpływ na wychowanie dziecka, a co za tym idzie przysługuje im prawo do wykonania ważnego gestu w stronę Młodej Pary. To bardzo piękne, kiedy w ceremonii błogosławieństwa biorą udział wszystkie bliskie nam osoby. Wtedy czujemy się kochani i wspierani w każdym momencie życia. Wówczas możemy być pewni, że również inne wydarzenia będziemy świętowali w towarzystwie ludzi, z którymi czujemy się szczególnie związani.

Czy rodzice dają kwiaty młodej parze?

Choć nie jest to regułą, jeśli zależy Wam na obdarowaniu młodych i zakończeniu uroczystości błogosławieństwa w jakiś szczególny sposób, to wręczenie kwiatów będzie dobrym rozwiązaniem. Błogosławieństwo dla młodej pary od rodziców warte jest podkreślenia również w inny sposób, np. upominkiem, który w jakiś szczególny sposób podkreśli charakter tego wydarzenia.

Podziękowanie dla rodziców za błogosławieństwo

Podziękowanie rodzicom za samo błogosławieństwo, jak również trud włożony w wychowanie potomstwa, to przepiękny gest, z którego nie powinniście rezygnować.

Przy tej okazji warto wygłosić krótką mowę zakończoną życzeniami od serca. Powiedzcie to, co najlepiej pasuje do Waszych rodziców – w tym przypadku nie należy korzystać z gotowych tekstów, które na pewno znajdziecie w internecie. Tutaj liczy się kreatywność i dostosowany przekaz.

Oprócz słownego podziękowania, warto wręczyć rodzicom coś, co na długo z nimi zostanie i przez lata będzie przypominało o wydarzeni, którego byli świadkiem. W tym przypadku możliwości są nieograniczone. Przejrzyjcie internet w poszukiwaniu inspiracji na własnoręcznie wykonane prezenty, kupcie kwiaty albo gotowy upominek, których bez liku znajdziecie w sklepach internetowych oferujących szeroki asortyment ślubnych gadżetów.

Cytaty na błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców może być wzbogacone o wygłoszenie jakiegoś cytatu związanego z uroczystością. Opcjonalnie zachęcamy do zamieszczenia stosownego wpisu na kartce z życzeniami dla nowożeńców. To będzie wspaniałe uzupełnienie życzeń złożonych przed kościołem.

„Niech wam błogosławi Pan i niechaj was strzeże, niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad wami i niech wam miłościw będzie. Niech obróci Pan twarz swoją ku wam i niechaj wam da pokój” (kapłańskie błogosławieństwo młodych z IV,6, 24-26)

„Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie”. (Konstanty Ildefons Gałczyński)

“Małżeństwa bywają nieszczęśliwe nie z braku miłości, ale z braku przyjaźni.” (Selma Lagerlof)

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.” (papież Jan Paweł II)

„To ciche, wzajemne spojrzenie męża i żony, którzy sobie ufają, jest jak pierwsza chwila odpoczynku lub ucieczki od ogromnego znużenia bądź od wielkiego niebezpieczeństwa.” (George Eliot)

Błogosławieństwo pary młodej wierszyki

Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem można również przeprowadzić z pomocą wierszyków. To naprawdę ciekawy sposób na urozmaicenie i rozładowanie napięcia i stresu, który będzie tego dnia spotęgowany. Nerwy pana młodego i panny młodej mogą się Wam udzielać, ale z pomocą prostych rymowanek z pewnością dacie sobie radę skierować nowożeńców na nową drogę życia. Oto teksty zebrane z różnych źródeł internetowych:

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze .”

„Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze .”

„Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.