Wpis

Jak tanio zorganizować wesele? – 10 praktycznych porad

03 22 19

Ślub i wesele to spory wydatek, dlatego większości osób oszczędność może się kojarzyć z niezbyt udaną imprezą. W końcu wielu z nas żyje w przekonaniu, że na czym jak na czym, ale na weselu nie należy oszczędzać.

Jednak nie mówimy tu o skąpstwie, tylko o racjonalnym zaplanowaniu budżetu. Warto się nad tym porządnie zastanowić, bo stawką jest zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych.

Najważniejsza sprawa to uświadomienie sobie własnych potrzeb i podążanie za nimi do samego końca. Nie warto organizować uroczystości w oparciu o gusta i upodobania innych osób. W końcu to Wasza impreza i powinniście się czuć komfortowo pod każdym względem – również finansowym.

Tanie wesele – ogólne rady

Zacznijmy od tego, że nie powinniście brać kredytu na wesele. Zorganizujcie takie, na jakie Was stać, a na pewno nie będziecie potem żałowali. Nie ulegajcie presji rodziny i znajomych. Jeśli ktoś mówi, że coś powinniście zrobić, ale nie starczy Wam na to budżetu, to po prostu tego nie róbcie. Nie upierajcie się na dekoracje i dodatki czy inne rzeczy tylko dlatego, że ktoś inny miał coś takiego na swoim weselu.

Warto też targować się z usługodawcami – często można urwać przynajmniej kilkaset złotych. No i jeszcze jedno – uważajcie na ukryte koszty. Musicie dokładnie wczytać się w umowy, bo może się okazać, że zapraszając 50 osób na wesele, będzie trzeba dopłacić za to, że na imprezie będzie bawiło się mniej osób niż przewiduje właściciel hotelu czy restauracji.

jak zaoszczędzić na weselu

Wybierz właściwy termin wesela

Sezon ślubny zaczyna się mniej więcej w kwietniu i trwa do września lub października. Wszystko dlatego, że większość par chce trafić na dobrą pogodę. Jednak nawet organizacja wesela w sezonie nie daje stuprocentowej gwarancji, że będzie grzało słońce. Może warto zorganizować przyjęcie przed rozpoczęciem gorączki ślubnej?

Wtedy możecie liczyć na dużą oszczędność związaną z wynajmem lokalu, fotografa, orkiestry czy innych udogodnień. Kiedy rozglądacie się za salą bankietową, warto dowiedzieć się czy właściciel przewiduje zniżki poza sezonem. Przemyślcie organizację ślubu w inny dzień tygodnia niż sobota. Może lepszy byłby ślub w piątek lub przy okazji długiego weekendu? Może warto zorganizować ślub w Wielkanoc?

Polecamy wybrać zimę. Ceny za wynajem sali czy orkiestry są wtedy znacznie niższe. Nikt też nie potraktuje Was jako „kolejną parę biorącą ślub”. W gorącym okresie wszyscy usługodawcy załatwiają rzesze klientów, a co za tym idzie, brakuje miejsca na indywidualne podejście.  

Ogranicz liczbę gości

Na popularności zyskują obiady weselne zamiast całonocnej zabawy. Zaproście tylko najbliższe Wam osoby, zamiast krewnych, których nie widzieliście od wielu lat i nie utrzymujecie zbyt zażyłych kontaktów. Ograniczenie liczby gości do minimum to duża oszczędność. Jeśli masz liczną rodzinę, ale utrzymujesz kontakt tylko z niewielką jej częścią, to warto pomyśleć o zaproszeniu tylko wybranych osób. Wydłużanie listy gości tylko ze względu na tradycję, narazi Was na niepotrzebne koszty.

jak zaoszczędzić na weselu ogólne wskazówki

Jak zaoszczędzić na dekoracjach?

Pomyślcie o tańszych zaproszeniach. To niewielka rzecz, ale jeśli zaprosicie 100 lub więcej osób, to z 5-6 zł za zaproszenie, robi się kilkaset złotych. To już całkiem dużo pieniędzy, które możecie wydać na coś lepszego niż papierowe bileciki, które prędzej czy później trafią do kosza. Udekorujcie kościół z inną parą biorącą ślub tego samego dnia.

Dzieląc cenę dekoracji przez kilka par, uratujecie nie tylko swój budżet. Pamiętajcie tylko o tym, żeby omówić wystrój kościoła odpowiednio wcześniej. Żadna para nie będzie zawiedziona efektem finalnym. Dekorację sali możecie wykonać samodzielnie. Jednak to ma sens tylko w przypadku, gdy macie pojęcie o dekorowaniu lub posiadacie zmysł artystyczny.

Jeśli nie, warto powierzyć to zadanie profesjonaliście. Jeśli jednak kusi Was samodzielne dekorowanie sali bankietowej – polecamy wycieczkę na giełdę, gdzie kupicie tanie kwiaty, jak również pozostałe dekoracje.

jedzenie na weselu

Oszczędzamy na jedzeniu?

W kwestii jedzenia warto mieć na uwadze kilka rzeczy, dzięki którym zmniejszymy ostateczny rachunek. Zazwyczaj płacimy za „talerz”, więc warto dowiedzieć się, co się na niego składa. Należy pytać o wszelkie szczegóły, żeby nie narazić się na żadne dodatkowe koszty. Zastanówcie się nad ilością jedzenia.

To zawsze spory problem, bo choć wiemy ile osób przyjdzie na wesele, o tyle prawie zawsze przygotujemy za dużo potraw. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na stołach przystawek, z kolei obiad możemy zaserwować tak jak to się robi w restauracjach. To samo tyczy się pozostałych ciepłych posiłków. Nie ma obawy, że goście będą głodni.

Alkohol i napoje

Najlepiej zaopatrzyć się w to wszystko we własnym zakresie. Alkohol możecie kupić w hurtowni. Dzięki temu zaoszczędzicie całkiem sporą sumę. To samo zróbcie z pozostałymi napojami. Coraz popularniejsze jest też wino – nie każdy gustuje w mocnych alkoholach. W tym przypadku pamiętajcie, że wyższa cena nie zawsze równa się wyższej jakości.

Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie niedrogie wino, które zasmakuje Waszym gościom. Unikajcie kupowania alkoholi, których i tak nikt nie będzie pił. Ostatnio modne jest podawanie whisky lub koniaku. Jednak wciąż niewiele osób preferuje tego rodzaju trunki.

Możecie również zdecydować się na radykalny krok i zorganizować wesele bez alkoholu. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym podpowiadamy jak podejść do tego tematu.

alkohol i napoje na weselu

Ubrania, akcesoria i dodatki ślubne

Złota rada jest taka, by nie kupować niczego, co ma w nazwie „ślubny/e”. Kupując ślubną bieliznę, ślubny krawat, itp. najprawdopodobniej przepłacicie za obecność tego przymiotnika w nazwie produktu. Branża weselna to bardzo dochodowy biznes, dlatego trzeba uważać na to, ile płacimy za dodatki. Większość „ślubnych” dodatków bez problemu kupicie w zwykłych sklepach poza sezonem.

Nie kupujcie też typowo ślubnych butów, bo takie założycie tylko raz. Jeśli chcecie zaoszczędzić, powinniście zdecydować się na obuwie, które sprawdzi się jeszcze w przypadku innych okazji. O ile męskie lakierki można z powodzeniem włożyć wielokrotnie, o tyle z damskimi pantoflami sprawa jest trudniejsza.

Poszukajcie w internecie. Najprawdopodobniej znajdziecie tam większość dodatków, których potrzebujecie, a ceny nie zwalą Was z nóg. Wartość produktów oferowanych w sieci potrafi być wielokrotnie niższa niż przedmiotów ze sklepów specjalistycznych.

Jak zaoszczędzić na poprawinach?

Najlepiej w ogóle ich nie robić. Poprawiny są kolejną tradycją, którą jedni kultywują, inni z niej rezygnują. Coraz więcej par odchodzi od tego zwyczaju. Głównie ze względu na dodatkowe koszty. Poprawiny to tak naprawdę kolejna impreza. Na dodatek uczestniczy w niej zwykle niewielka część zaproszonych gości. Przygotujcie tylko tyle jedzenia, ile potrzeba na wesele, a z poprawin zrezygnujcie – dzięki temu uda Wam się sporo zaoszczędzić.

Luksusowym samochodem do ślubu?

Zastanówcie się czy na pewno tego potrzebujecie. Wynajęcie samochodu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych – w zależności na jakie auto się zdecydujecie. Może zamiast wypożyczania auta, warto zastanowić się czy ktoś z Waszych bliskich nie ma ładnego samochodu, którym może Was zawieźć do ślubu. Całkiem możliwe, że Wasze prywatne auto jest w dobrym stanie. Wtedy warto zaprosić do środka świadków i pojechać własnym samochodem. To duża oszczędność, biorąc pod uwagę ceny na rynku wypożyczanych samochodów.  

Wydawałoby się, że wesele to jedno z tych wydarzeń w życiu, na których nie da się zaoszczędzić. Jednak warto się nad tym dłużej zastanowić i przemyśleć pewne kwestie związane z organizacją przyjęcia. Wtedy okaże się, że w Waszym wspólnym portfelu znajdzie się mnóstwo wolnej gotówki, za którą zorganizujecie sobie wymarzoną podróż poślubną.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.