Wpis

Świadkowa na weselu – rola podczas uroczystości

10 14 19

Obecność druhen podczas polskiego ślubu i wesela nadal bywa zaskoczeniem. W Polsce ten zwyczaj nie ma jeszcze zbyt długiej tradycji. Jakie są obowiązki druhen i świadkowej?

Zwykło się oczekiwać, że przy młodej parze będą się znajdować jedynie świadkowie. Tymczasem, obecność i aktywny udział druhen podczas uroczystości może być dla panny młodej bardzo pomocny.

Druhna a świadkowa – dlaczego obie funkcje są ważne?

Najczęściej to na świadkowej spoczywa odpowiedzialność wspierania panny młodej w sprawach ślubnych i podczas samego wesela. W zależności od planów organizacyjnych pary młodej, oprócz samych świadków można “zatrudnić” również druhny, a nawet ich męski odpowiednik – drużbów. Zdarza się, że panna młoda otoczona jest wianuszkiem najbliższych przyjaciółek, które pomagają jej w tym wyjątkowym dniu. Przy podejmowaniu decyzji o tym czy wybrać jedynie świadkową, czy dodatkowo włączyć w organizację przyjęcia także druhny najlepiej wziąć pod uwagę rozmach i formę samej uroczystości, faktyczny wkład i pomoc koleżanek oraz ewentualny koszt zadbania o ich ujednolicony wizerunek.

Jeśli na ślubie i weselu będzie obecna bardzo duża grupa gości, warto pomyśleć o druhnach i drużbach, którzy będą mogli pomóc ogarnąć wszystkie sprawy organizacyjne. Para młoda i dwójka świadków może sobie nie poradzić z zapanowaniem nad naprawdę dużym przyjęciem. Lepiej w tym celu postawić na pomoc druhny na weselu.

świadkowa na ślubie

Zadania świadkowej i obowiązki druhny – jak rozdzielać?

Liczba i charakter powierzonych zadań zależy od samej panny młodej i jej potrzeb. W zależności od etapu przygotowań do ślubu, świadkowej, ale często także druhnom, przydziela się zadania związane z udziałem w różnego rodzaju konsultacjach, np. dotyczących wyboru sukni ślubnej, dodatków, makijażu i fryzury, ale także organizacją samego wesela. Najwięcej obowiązków osoby “zatrudnione” do pomocy mają w dniu samej uroczystości, ponieważ dbają o nienaganny wygląd panny młodej. 

Świadkowa na ślubie cywilnym i kościelnym jest potrzebna ze względu na formalności i sam przebieg uroczystości. To właśnie świadkowie podpisują się na dokumentach wspólnie z nowożeńcami. Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejsze obowiązki świadka, to obecność podczas przysięgi małżeńskiej, byłaby jednym z najważniejszych na liście.

Poza dość oczywistymi obowiązkami, jak np.: złożenie podpisu w Urzędzie Stanu Cywilnego, pomoc w odbieraniu prezentów, kwiatów i kopert, świadkowa i druhny mogą również pełnić rolę organizacyjną. Każdemu panu i pannie młodej przyda się taka pomoc. Będąc osobą bliską dla młodej pary, druhna i świadkowa mogą być rozpoznawane dla gości weselnych, więc mogą się oni zwracać o pomoc w znalezieniu właściwego miejsca, nawet na sali weselnej. Natomiast w czasie trwania samego przyjęcia, panie pełniące wspomniane funkcje mogą zachęcać do wspólnej zabawy i udziału w przygotowanych atrakcjach. 

druhny na weselu

Kogo wybrać do pełnienia roli druhny i świadkowej

Druhnami najczęściej zostają przyjaciółki panny młodej, siostry lub kuzynki, a wśród nich najważniejszą rolę pełni świadkowa na ślubie – jej obecność jest nawet prawnie ustalona. W związku z realizacją licznych obowiązków wybierzcie osoby, na których bezapelacyjnie możecie polegać. Ślub i wesele są na tyle stresującym wydarzeniem, że wszelkie źródła napięć powinny zostać wyeliminowane. Pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji zobowiązuje nie tylko do stałej obecności przy pannie młodej, ale przede wszystkim odpowiadania na jej potrzeby.

Obowiązki świadkowej podczas wieczoru panieńskiego

Każdy, kto brał już ślub wie doskonale, że świadkowa to bardzo ważna postać wśród osób wspomagających organizację tej wyjątkowej uroczystości. Bycie świadkiem to odpowiedzialne zajęcie, dlatego pamiętajcie, że musicie powierzyć je osobie godnej najwyższego zaufania.

Wasza świadkowa będzie miała pierwszy poważny sprawdzian już podczas wieczoru panieńskiego. To ona odpowiada za organizację nieformalnego spotkania w gronie pań. Każdej pannie młodej przyda się chwila relaksu przed jednym z najważniejszych dni w życiu. Jesteśmy wtedy zestresowani, a wieczór panieński to doskonała okazja, by rozerwać się w gronie najbliższych przyjaciółek.

Wasza świadkowa i druhny będą miały okazję wykazać się kreatywnością podczas wymyślania programu imprezy. Ciekawe i nietypowe zabawy na pewno sprawią, że panna młoda na długo zapamięta ten wieczór, dlatego warto stanąć na wysokości zadania.

świadkowie czy druhny

Wizualne wyróżnienie orszaku i świadkowej wśród gości

Podkreślenie roli, jakie mają spełnić świadkowa i druhny na ślubie, odbywa się poprzez wizualne ich wyróżnienie na tle gości. Panie najczęściej są tak samo albo bardzo podobnie ubrane. W zależności od możliwości elementem łączącym wizerunek przyjaciółek może być kolor lub fason ich sukienek. Zdarza się, że to panna młoda organizuje kreacje dla swoich pomocniczek, także je opłacając. Koszty związane z ubiorem panie pokrywają jednak najczęściej same, argumentując, że i tak musiałyby zaopatrzyć się w nowy strój. Wizualne wyróżnienie orszaku i świadkowej może polegać również na ustaleniu wspólnej dla nich fryzury, bukietu kwiatów itp.  

Niezależnie od liczebności ślubnego orszaku i dobranych kreacji widok orszaku ślubnego z pewnością będzie dla wszystkich gości niezapomniany! Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że to panna młoda jest główną bohaterką uroczystości i to ona powinna stanowić o tym, kto i w jakim stopniu będzie przy niej obecny w tym wyjątkowym dniu.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.