Wpis

Ślub ekologiczny – czym się charakteryzuje i jak go zorganizować

12 02 20

Wesele jest wydarzeniem, które oprócz wysokich kosztów, generuje kilogramy śmieci. Coraz częściej pary młode decydują się na rozwiązania w stylu eko. Poniżej podpowiadamy jak zaplanować wesele przyjazne planecie.

slub eko co to

Czym jest ślub ekologiczny?

Organizacja eko ślubu wbrew pozorom nie jest skomplikowana i nie musi być droga. Aby zrozumieć czym jest ekologiczny ślub, zapoznaj się z pięcioma zasadami, które powinny przewodzić takiej uroczystości.

Zasada refuse – pamiętaj, że nie wszystko jest Ci potrzebne. Spersonalizowane gadżety i wystawne dekoracje mogą Cię wiele kosztować. Rezygnując z nich oszczędzasz pieniądze, jednocześnie dbając o środowisko. Zmniejsz ilość śmieci pozostawionych po weselu i zadbaj o swój portfel i planetę. 

Reduce, czyli minimalizm w pełnej klasie. Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy, na które goście i tak nie zwracają uwagi. Odpuść sobie plastikowe słomki i jednorazowe dekoracje. 

Zasada reuse mówi o wykorzystaniu ponownie zakupionych rzeczy. Przed ich zakupem, zastanów się jak mogłabyś dać im drugie życie. 

Jeśli decydujesz się na dekoracje ze sztucznych materiałów pamiętaj o czwartej zasadzie – recycle. Wykorzystaj ponownie to co możesz, a resztę posegreguj.

Rot, czyli jedzenie traktuj z szacunkiem. Ułóż menu weselne z głową, pamiętaj, że na koniec dnia to Ty zostajesz z górą jedzenia, które się zmarnuje.

Eko strój pary młodej

O ile garnitur pana młodego może być wykorzystany ponownie, tak suknia panny młodej jest już większym problemem. 

Przy zakupie kreacji unikaj sztucznych materiałów, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Zwróć uwagę czy tkaniny, z których uszyta jest suknia są fair trade. Bycie eko to również troska o relacje zachodzące w środowisku naturalnym, do którego należy człowiek. 

Propozycja dla Panów to lniany garnitur. Jest przewiewny, a jego efektowny wygląd sprawdzi się na weselach w stylu rustykalnym. 

Jeśli masz większy budżet, ciekawym rozwiązaniem będzie suknia rozpuszczalna w wodzie. Inna propozycja zero-waste to kreacja, która rozkłada się około 100 dni. 

Ostatnią opcją jest skorzystanie z wypożyczalni sukni ślubnych lub przeróbka sukni Twojej mamy lub babci. Ponowne wykorzystanie kreacji członka rodziny, może być niezwykłym doświadczeniem.

eko stroj pary mlodej

Wybierz lokalizację wesela i dekoracje sali

Ceremonia zawarcia małżeństwa i podróż poślubna generują duże ilości CO2. Organizując wesele pomyśl, skąd pochodzi większość Twoich gości i tam zorganizuj uroczystość.

Poinformuj gości o miejscu ceremonii – zrób mapę dojazdu. By nie marnować papieru, stwórz własną witrynę na Zaraz Ślub i umieść na niej wirtualną mapę dojazdu oraz zdjęcia z ceremonii. Technologia idzie w parze z ekologią.

W doborze dekoracji wykorzystaj materiały, które można poddać recyklingowi. Użyj dóbr, które dała Ci matka natura. Drewno i mech w otoczeniu barw ziemi będą efektownym dodatkiem. Do oświetlenia wykorzystaj świece, nadadzą niezwykłego klimatu. 

Alternatywą dla ciętych kwiatówrośliny doniczkowe zakupione z miejscowych upraw. Po weselu, rośliny mogą posłużyć Ci jako prezenty dla gości. Aby dopełnić klimat natury, urządź wesele na świeżym powietrzu. 

Dekoracje wykonaj sama, z materiałów, które znajdziesz w swoim domu. Daj się ponieść i stwórz coś niezapomnianego z niepotrzebnych rzeczy. Pinterest posłuży Ci jako źródło dekoracyjnych inspiracji.

wesele ekologiczne dekoracje

Stwórz zaproszenia eco-friendly

Organizując wesele przyjazne planecie zadbaj o ekologię już w fazie tworzenia zaproszeń. 

Postaw na DIY i stwórz własne zaproszenia. Wykorzystaj do tego papier i koperty z recyklingu, lub wygeneruj zaproszenia online. Jeśli zadania plastyczne to nie Twoja bajka, sklepy internetowe z eko zaproszeniami stoją dla Ciebie otworem.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci zaplanować eko wesele. Pamiętaj, aby uroczystość odzwierciedlała Twój styl życia i odpowiadała zasadom 5R.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.