Wpis

Co zamiast kwiatów na wesele? O co prosić gości?

07 18 19

Wiele par młodych umieszcza w zaproszeniu informacje, aby goście nie przynosili ze sobą kwiatów. Jeśli również ich nie chcecie, to przede wszystkim pamiętajcie, aby subtelnie dać bliskim do zrozumienia czy chcielibyście coś w zamian. Zazwyczaj zamiast kwiatów prosimy naszych gości o drobne upominki.

Wesele z kwiatami to element tradycji, ale zakup bukietu to również najprostszy pomysł na prezent. Jeśli nie macie pomysłu o co poprosić gości zamiast kwiatów, to sprawdźcie nasze propozycje. Co ważne – nie przewyższają one kosztu standardowego bukietu.

Podejmując decyzję o wyborze alternatywnego dodatku, pomyślcie na jakim charakterze prezentu Wam zależy. Poniżej pogrupowaliśmy dla Was inspiracje prezentowe według funkcji, jaką miałyby spełnić.

Budowanie weselnych wspomnień

Jeśli zależy Wam na pielęgnowaniu wspomnień, to jest kilka opcji, które możecie zaproponować gościom. Od tradycyjnych kartek i pamiątek z życzeniami, po wspólne zdjęcia z czasów dzieciństwa z wypisaną dedykacją, aż po mniej typowe prezenty, np. kwiaty doniczkowe lub sadzonki roślin czy nawet nasiona. Te ostatnie wydają się ciekawym pomysłem o ile macie działkę albo planujecie budowę domu. Wyobraźcie sobie, jak po latach spędzalibyście czas w ogrodzie pełnym roślin od Waszych najbliższych. Kwiaty doniczkowe również potrafią być długowieczne, więc mogą Wam towarzyszyć przez wiele lat.

Jednak przyniesienie do kościoła sadzonki drzewa lub innej rośliny, może być nieco kłopotliwe. Jeśli zasugerujecie gościom takie podarunki, to warto przewidzieć miejsce, w którym będą mogły się znaleźć podczas wesela.

Innym ciekawym podarunkiem, szczególnie dla par, które biorą ślub w okresie zimowym, są bombki choinkowe. Nie tylko przydadzą się w okresie bożonarodzeniowym, ale z pewnością będzie to cudowna pamiątka na lata!

oryginalne prezenty na ślub

Funkcjonalne wykorzystanie

Większość z nas lubi użyteczne prezenty. Pomyślcie o tym, co lubicie. Jeśli jesteście miłośnikami kawy, to może warto poprosić gości o małą paczuszkę ziarnistej kawy albo coś słodkiego do niej?

O ile prośba o zakup wina jest czymś typowym, to już propozycja otrzymania orzechów albo przypraw może niektórych zaskoczyć. Cokolwiek wybierzecie, ważną kwestią jest uwzględnienie dostępności danych produktów i tego, jaka jest ich cena

Możecie wziąć pod uwagę również “czasoumilacze” typu: książka, płyta CD lub DVD. Pamiętajcie jednak, że wybory gości mogą się powtarzać. Skomponowanie listy płyt lub książek, które chcielibyście mieć na półce to z pewnością dobry pomysł.

Dzielenie się swoją radością z innymi

Pomoc charytatywna zawsze jest pięknym gestem. Jeśli chcecie w tym wyjątkowym dla Was dniu zrobić coś szczególnego także dla innych, to macie kilka możliwości. Zbiórka zabawek i przyborów szkolnych, karma dla zwierząt  dla schronisk i słodycze zakupione dla domów dziecka to dobry pomysł.

Trzeba jednak pomyśleć o kwestiach organizacyjnych takiej zbiórki i upewnić się, że dane artykuły lub rzeczy zostaną przyjęte. Warto skontaktować się bezpośrednio z placówką i uzyskać potrzebne informacje. Może się okazać, że w którymś z domów dziecka potrzebne są przybory szkolne, zamiast słodyczy. Obecnie, coraz częściej młodzi proszą, aby goście dokonali przelewu drobnych sum na konto, np. wybranej fundacji lub przy okazji zbiórki funduszy na określony cel, wówczas dzieci mogą otrzymać to, czego im najbardziej potrzeba.

jaki prezent zamiast kwiatów na ślub

Zabawy loteryjne 

Wiele par młodych prosi swoich gości, aby równowartość kwoty potrzebnej na zakup bukietu kwiatów, przeznaczyli na kupony Totalizatora Sportowego, tzw. “lotka” albo zdrapki. Jest to już dość znany pomysł i na ogół spotyka się z duża przychylnością. Goście chcą się przecież przyczynić do szczęścia Nowożeńców, a przy zwielokrotnionej liczbie zakupionych kuponów ich szanse na “szóstkę” rosną. Dzieci również chętnie angażują się w zakup zdrapek czy przygotowanie bukietu, do którego wykorzystano zakupione losy, zwinięte w rulon.

co dać parze młodej zamiast kwiatów

Na koniec kilka uwag na temat formy prośby, którą skierujemy do zaproszonych osób. Najlepiej stosowne informacje umieścić na zaproszeniu, np. na dodatkowym bileciku.

Nasza prośba powinna być jasno sformułowana, aby nie przytłoczyć innych treści, które są zdecydowanie ważniejsze w dniu ślubu. Poprosić gości o to, aby nie kupowali nam kwiatów możemy w różnej formie. Informacje mogą zostać przedstawione za pomocą rymowanki, rysunku, jako rebus albo krótka notka. Młodej parze powinno zależeć, aby dopasować formę i treść do charakteru uroczystości oraz zaproszonych osób.

Pozostańcie wierni własnym preferencjom, ale nie zapominajcie o zaproszonych gościach. To, co dla jednego będzie zabawne, dla innej osoby będzie nietaktowne. Kluczowy jest także dobór słów. Wasi bliscy nie powinni czuć przymusu ani dodatkowo się stresować czy trafią w Wasze oczekiwania. Jeśli ktoś zdecyduje się na bukiet kwiatów, to młoda para powinna go przyjąć i oczywiście podziękować. Młodej parze powinno zależeć, aby goście czuli się ważni i docenieni.

Najlepiej zapewnić ich, że najlepszym prezentem jest ich obecność i zaproszeni goście powinni o tym wiedzieć. Przy tej perspektywie kwestia wyboru upominku wręczonego podczas składania życzeń staje się drugorzędna.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.