Wpis

Ile kosztuje organizacja wesela?

09 09 19

Wszyscy wiemy, że organizacja wesela może się wiązać ze sporymi kosztami. Jeśli nie macie świadomości, na jakie kwoty się przygotować, zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje wesele?

Młode pary w zależności od liczby zaproszonych gości oraz przewidzianych atrakcji wydają najczęściej między 41 000 a 60 000 zł (38%) lub w bardziej ekonomicznej wersji od 21 000 a 40 000 zł (32%). Pozostała grupa badanych bliższa jest wydaniu ponad 61 tysięcy, aniżeli przyjęcie budżetu poniżej 20 000 zł. Ponad połowa par młodych (52%) współdzieli koszty organizacji wesela z rodzicami, a 30% finansuje to wydarzenie samodzielnie. 

Wysokie koszty organizacji wesela wynikają najczęściej z liczby zaproszonych gości i opłaty za tzw. “talerzyk”. Okazuje się, że Polacy  preferują wesela powyżej 100 osób – szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie huczne imprezy stanowią ¾ wszystkich wesel. Jeśli przyjmiemy, że opłata za gościa wynosi średnio od 151 do 250 zł, to faktycznie musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Ta kwota znacząco rośnie jeśli, podobnie jak 62% badanych, zadbamy o nocleg dla gości lub zapewnimy im dodatkowe atrakcje podczas wesela. 

Ile wynosi koszt usług weselnych

Ceny usług weselnych

Planując wesele należy zabezpieczyć również budżet na opłacenie usług ślubnych czy zakup typowo weselnych atrybutów. Jeśli chodzi o osoby zajmujące się oprawą uroczystości, to: 

  • Zatrudnienie kamerzysty to przynajmniej 1501 zł, jednak często koszt usługi przekracza 2500 zł (43% badanych).
  • Cena usług fotografa zwykle rozpoczyna się od 1501 zł (39%), a kończy na 2500 zł lub więcej (41%). Zwykle wlicza się w to wykonanie ślubnej sesji zdjęciowej.
  • Dj zagra na weselu za przynajmniej 2500 zł (47%). Na rynku pojawiają się również oferty w zakresie od 1501 do 2500 zł. Z kolei zespół weselny kosztuje przynajmniej 2500 zł (88%). 
  • Ceny obrączek są różne. Jednak najczęściej wybieramy te w granicach 1501-2000 zł (30%).
  • Część pań (odpowiednio 28% i 30%) decyduje się na zakup sukni ślubnej poniżej 2000 zł lub w kwocie od 2 000 do 3 000 zł. 23% przyszłych mężatek jest w stanie zapłacić nawet 4 000 zł za wymarzoną kreację.
Czy można zaoszczędzić na organizacji wesela

Dodatkowe usługi weselne

Prawie wszystkie (97%) pary młode zatrudniają fotografa, z kolei kamerzystę wybiera zaledwie nieco ponad połowa nowożeńców (57%). Jeśli chodzi o oprawę muzyczną, to Dj jest częściej wybierany przez młodszych badanych mieszkających w dużych miastach. Natomiast zespoły weselne cieszą się największym zainteresowaniem na wsiach.

Do osób, które świadczą typowe usługi weselne można również zaliczyć fryzjera, makijażystkę, florystkę, a także instruktora tańca, itp. Pary, które przeznaczają na organizację wesela więcej niż 20 000 zł, są gotowe poszukiwać dodatkowych atrakcji na swój ślub i chętnie wybierają: wiejski stół (60%), candy bar (46%), fotobudkę (30%), zatrudniają barmana (22%) czy organizują pokazy artystyczne (3%). 

Na podstawie wspomnianego raportu można też zauważyć, że częściej młode pary decydują się zaplanować swoją podróż poślubną (61%) – najlepiej zagraniczną, niż zorganizować poprawiny (42%). 

Jakie są ceny atrakcji weselnych

Czy można zaoszczędzić na organizacji wesela?

Warto wiedzieć, na jakie koszty się przygotować, aby najlepiej dopasować charakter przyjęcia do swoich możliwości finansowych. W tekście o tym, jak tanio zorganizować wesele możecie przeczytać o kilku rozwiązaniach, które pozwolą Wam zaoszczędzić, ale nadal zaaranżować odpowiednią oprawę dla tego wyjątkowego wydarzenia. 

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.