Wpis

Ile kosztuje wesele? Podstawowy cennik ślubny

09 09 19

Wszyscy wiemy, że ślub i wesele to ważne wydarzenie, którego jednak organizacja może się wiązać ze sporymi kosztami. Jeśli nie macie świadomości, na jakie kwoty się przygotować i poszukujecie informacji, to zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje wesele i ślub?

Zmiana stanu cywilnego może być kosztowna, niezależnie czy bierzcie ślub kościelny, czy tylko ślub cywilny. Jeśli tylko planujecie wyprawić wesele, to koszty znacząco wzrastają. Młode pary w zależności od liczby zaproszonych gości oraz przewidzianych atrakcji wydają najczęściej między 41 000 a 60 000 zł (38%) lub w bardziej ekonomicznej wersji od 21 000 a 40 000 zł (32%). Pozostała grupa badanych bliższa jest wydaniu ponad 61 tysięcy, aniżeli przyjęcie budżetu poniżej 20 000 zł. Ponad połowa par młodych (52%) współdzieli koszty uroczystości z rodzicami, a 30% finansuje to wydarzenie samodzielnie. 

Wysokie koszty wesela wynikają najczęściej z liczby zaproszonych gości i opłaty za tzw. “talerzyk”. Najczęściej w te koszty wliczona jest też sala weselna. W zależności od rodzaju i wielkości imprezy jej koszt może się znacząco od siebie różnić. Okazuje się, że Polacy preferują wesela powyżej 100 osób – szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie huczne imprezy stanowią ¾ wszystkich wesel. Jeśli przyjmiemy, że opłata za gościa wynosi średnio od 151 do 250 zł, to faktycznie musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Ta kwota znacząco rośnie jeśli, podobnie jak 62% badanych, zadbamy o nocleg dla gości lub zapewnimy im dodatkowe atrakcje. 

Ile wynosi koszt usług weselnych

Ceny usług weselnych

Planując wesele należy zabezpieczyć również budżet na opłacenie usług ślubnych czy zakup typowo weselnych atrybutów. Jeśli chodzi o osoby zajmujące się oprawą uroczystości, to należy uwzględnić następujący koszt: 

  • Zatrudnienie kamerzysty to przynajmniej 1501 zł, jednak często koszt usługi przekracza 2500 zł (43% badanych).
  • Cena usług fotografa zwykle rozpoczyna się od 1501 zł (39%), a kończy na 2500 zł lub więcej (41%). Zwykle wlicza się w to wykonanie ślubnej sesji zdjęciowej, czasami warto zapytać fotografa o możliwość negocjacji. Cena usługi może być mniejsza, gdy wybierzemy cały oferowany pakiet. 
  • Dj zagra na weselu za przynajmniej 2500 zł (47%). Na rynku pojawiają się również oferty w zakresie od 1501 do 2500 zł. Z kolei zespół weselny to koszt rzędu 2500 zł (88%). 
  • Ceny obrączek są różne. Jednak najczęściej wybieramy te, których cena waha się pomiędzy 1501 zł a 2000 zł (30%).
  • Część pań (odpowiednio 28% i 30%) decyduje się na zakup sukni ślubnej poniżej 2000 zł lub w kwocie od 2 000 do 3 000 zł. Dla 23% przyszłych mężatek suknia ślubna to koszt rzędu 4 000 zł. Buty, kwiaty, dodatkowe akcesoria panny młodej to kolejny wydatek, który należy uwzględnić – oczywiście w zależności od twoich potrzeb.
Czy można zaoszczędzić na organizacji wesela

Dodatkowe usługi weselne

Prawie wszystkie (97%) pary młode zatrudniają fotografa, z kolei kamerzystę wybiera zaledwie nieco ponad połowa nowożeńców (57%). Jeśli chodzi o oprawę muzyczną, to Dj jest częściej wybierany przez młodszych badanych mieszkających w dużych miastach. Natomiast zespoły cieszą się największym zainteresowaniem na wsiach.

Do osób, które świadczą typowe usługi weselne można również zaliczyć fryzjera, makijażystkę, florystkę, a także instruktora tańca. Pary chętnie korzystają również z usług dekoratorskich, dzięki czemu ich sala weselna w dniu uroczystości będzie już gotowa na przybycie gości. Osoby, które przeznaczają na organizację wesela więcej niż 20 000 zł, są gotowe poszukiwać dodatkowych atrakcji na swój ślub i chętnie wybierają: wiejski stół (60%), candy bar (46%), fotobudkę (30%), zatrudniają barmana (22%) czy organizują pokazy artystyczne dla małych i dużych gości (3%). 

Młode pary częściej decydują się zaplanować swoją podróż poślubną (61%) – najlepiej zagraniczną, niż zorganizować poprawiny dla gości (42%). 

Jakie są ceny atrakcji weselnych

Czy można zaoszczędzić na organizacji wesela?

Warto wiedzieć, na jakie koszty się przygotować, aby najlepiej dopasować charakter przyjęcia do swoich możliwości finansowych. Mamy nadzieję, że udało nam się chociaż częściowo odpowiedzieć na sakramentalne pytanie, ile kosztuje wesele.

Jeśli potrzebujecie czegoś więcej, to podpowiemy Wam jak tanio zorganizować wesele. Tam poznacie kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą Wam zaoszczędzić, ale nadal zaaranżować odpowiednią oprawę dla tego wyjątkowego wydarzenia.  

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.