Wpis

Usadzenie gości weselnych – czym się kierować?

12 16 20

Podczas organizacji wesela nie możemy zapomnieć o dobrym samopoczuciu naszych gości. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu miejsc siedzących na sali, unikniecie zamieszania i niekomfortowych sytuacji. Skorzystajcie z naszych porad i usadźcie gości zgodnie z zasadami savoir vivre.

usadzenie gosci weselnych

Od czego zacząć tworzenie listy gości?

Na samym początku ustalcie liczbę weselników. Zgromadźcie informacje zwrotne z wysłanych zaproszeń i dopytajcie czy goście przybędą z dziećmi. Przy okazji możecie poprosić o zasugerowanie konkretnych miejsc siedzących.  

Porównajcie ilość gości weselnych pana i panny młodej. Jeśli chcecie sadzać rodziny osobno, pomoże Wam to ustalić układ stołów.

Stół pary młodej 

W pierwszej kolejności zadbajcie o Wasz komfort. Przy dobieraniu osób siedzących przy stole nowożeńców możecie kierować się jedną ze szkół.

Według szkoły tradycyjnej przy stole powinno siedzieć około 10 osób. Po stronie pana młodego siadają rodzice i dziadkowie panny młodej, w analogicznym układzie po stronie wybranki. 

Model klasyczny zakłada, że nowożeńcy zasiadają ze świadkami i osobami towarzyszącymi. Kobieta z prawej strony małżonka, obok niej świadek i jego osoba towarzysząca, a obok mężczyzny — świadkowa z partnerem. 

Jeśli nie wiecie kogo posadzić wokół siebie – nie sadzajcie nikogo. Zarezerwujcie stół honorowy tylko dla Was.

jak usadzic gosci na weselu

Sposoby sadzania gości weselnych przy stole

Strategia rozmieszczenia gości weselnych jest zależna od ich ilości i typu stołów dostępnych na sali. Coraz częściej nowe sale proponują usadzanie przy okrągłych stołach. Taki system daje dużą swobodę i pozwala podzielić gości na małe grupy. 

Klasycznym rozwiązaniem jest rozstawienie stołów w literę C. Na środku, frontem do drzwi wejściowych, znajduje się stół pary młodej, a na bokach goście weselni. 

W rozmieszczeniu gości przy stołach pomoże Wam kilka zasad. Wykorzystajcie te, które najbardziej Wam odpowiadają. 

Zastosujcie zasadę przeplatania. Umieśćcie obok siebie naprzemiennie kobiety i mężczyzn. Zadbajcie o to, aby małżeństwa siedziały naprzeciwko siebie a narzeczeni obok siebie. 

Według zasady dwóch osi podziału usadźcie członków dwóch rodzin po przeciwległych końcach sali. Posadźcie obok siebie osoby w podobnym wieku. Miejsce niedaleko parkietu zarezerwujcie dla osób młodych. 

Zadbajcie o to, aby najważniejsi goście siedzieli jak najbliżej gospodarzy. Nie zapomnijcie o stoliku lub osobnym pomieszczeniu dla fotografa i obsługi.

Tworzenie planu usadzenia gości weselnych

Mając listę gości i wstępną koncepcję ich usadzenia, przejdźcie do rozrysowania planu. Weźcie kartkę papieru i naszkicujcie rzut sali weselnej oraz ułożenie stołów.

Pomocne w wizualizacji rozkładu miejsc siedzących może okazać się rozwiązanie online. Za pomocą dostępnych planerów lub aplikacji mobilnych, ustawcie dowolne kombinacje sali i dostosujcie jej wygląd. 

Przy tworzeniu planu, zwróćcie uwagę na odległość między stołami. Zadbajcie o to, aby obsługa mogła swobodnie przemieszczać się między gośćmi. Miejcie na uwadze komfort weselników. Nie sadzajcie osób starszych blisko głośników. Sprawdźcie, czy klimatyzatory nie znajdują się bezpośrednio za plecami weselników.

plan usadzenia gosci

Pamiętajcie, że to Wy znacie swoich gości weselnych najlepiej. Kierując się ich upodobaniami i naszymi radami unikniecie ślubnego faux pas.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.