Wpis

Ślub z obcokrajowcem w Polsce

07 20 21

Coraz częściej Polki i Polacy zakochują się w osobach spoza granic naszego kraju. Możliwości pracy, studiów oraz rozwój turystyki spowodowały, że Polskę odwiedza coraz więcej obcokrajowców. Mieszane śluby nie są już dla nas czymś nowym i niespotykanym. Dzisiaj podpowiemy jak zorganizować ceremonię zaślubin z cudzoziemcem w Polsce.

wesele z cudzoziemcem

Ślub z cudzoziemcem – potrzebne dokumenty

Zawarcie związku małżeńskiego z obcokrajowcem nie jest przeszkodą w spełnieniu marzeń o wyjątkowej ceremonii ślubnej. Musisz jednak odpowiednio wcześnie przygotować się na ten moment. Ślub z cudzoziemcem lub cudzoziemką wymaga bowiem skompletowania poszczególnych dokumentów, które musisz pozyskać z wielu różnych instytucji. Aby zawrzeć taki związek małżeński musisz przygotować:

  • Dokumenty tożsamości obu narzeczonych. Osoba, nieposiadająca obywatelstwa Polskiego zobowiązana jest pokazać również paszport i kartę pobytu.
  • Skrócone akty urodzenia obu małżonków. W przypadku wybranki/wybranka zza granicy, dokument ten musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. 
  • Pozwolenie z kraju obcokrajowca, które zezwala na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce. W przypadku, kiedy dany kraj nie wydaje takiego dokumentu, cudzoziemiec zobowiązany jest do ubiegania się w sądzie rejonowym o zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia.
  • Rozmowa z konsulem – jeśli obcokrajowiec to osoba z UE, taki wywiad jest tylko formalnością. Schody zaczynają się, kiedy wybranka lub wybranek to obywatele innych państw. Wtedy Rozmowa z konsulem ma charakter wywiadu, który weryfikuje intencje obu stron. Małżeństwo z obywatelem Unii Europejskiej wiąże się bowiem z pozwoleniem na stały pobyt obcokrajowca w Polsce.
  • Dokument podpisany w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym określone zostanie nazwisko noszone przez obu małżonków i ich dzieci.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty powinny być złożone w urzędzie minimum miesiąc przed planowaną ceremonią.

slub koscielny z obcokrajowcem

Ślub kościelny z obcokrajowcem

Dla wyznawców wiary katolickiej ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nie jedna Polka i Polak pragną powiedzieć sakramentalne  “TAK” przed ołtarzem pięknej świątyni. Na szczęście Kościół Katolicki nie blokuje małżeństw z osobami spoza granic Polski. 

Istnieje również możliwość zorganizowania ślubu konkordatowego. W przygotowaniach takiej ceremonii potrzebne są:

  • Dowody tożsamości narzeczonych.
  • Akty chrztu i bierzmowania – jeśli obcokrajowiec nie przyjął tych sakramentów, musi to zrobić jeszcze przed ceremonią ślubną.
  • Zaświadczenia o odbyciu nauk małżeńskich.
  • Pozwolenia na ślub z parafii małżonków.
  • Dane świadków.

W przypadku, kiedy jedna z osób jest innego wyznania, Kościół Katolicki daje możliwość zawarcia ślubu jednostronnego. Wtedy osoba niewierząca musi zobowiązać się, że nie będzie ingerować w życie duchowe małżonka i pozwoli na wychowanie dzieci według zasad wiary. Warto również pamiętać, że pozwolenie na ślub jednostronny wydaje biskup.

Wesele z cudzoziemcem – porady

Wesele osób pochodzących z dwóch różnych kultur to niezwykłe doświadczenie, nie tylko dla małżonków, ale również dla ich gości. Dzięki ceremonii i weselu wszyscy mogą się wiele nauczyć, a przy okazji dobrze bawić. 

Warto uwzględnić w przygotowaniach elementy obu kultur. Można uzupełnić ceremonię o dodatkowe wydarzenia, które charakterystyczne są dla tradycji kraju małżonki czy małżonka. 

Najważniejsze w przygotowaniach wesela i ślubu z obcokrajowcem jest jednak pójście na kompromis. Pamiętaj, że to święto obu z Was!

slub z cudzoziemcem jak przygotowac

Jak widać, organizacja ślubu z cudzoziemcem nie jest skomplikowana. Wymaga jedynie cierpliwości i zadbania o potrzebne dokumenty. Jeśli planujesz wyjść za obcokrajowca lub ożenić się z cudzoziemką, pamiętaj o wszystkich formalnościach. My możemy już tylko życzyć Ci powodzenia!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.