Ślub z cudzoziemcem – potrzebne dokumenty
Zawarcie związku małżeńskiego z obcokrajowcem nie jest przeszkodą w spełnieniu marzeń o wyjątkowej ceremonii ślubnej. Musisz jednak odpowiednio wcześnie przygotować się na ten moment. Ślub z cudzoziemcem lub cudzoziemką wymaga bowiem skompletowania poszczególnych dokumentów, które musisz pozyskać z wielu różnych instytucji. Aby zawrzeć taki związek małżeński musisz przygotować:
- Dokumenty tożsamości obu narzeczonych. Osoba, nieposiadająca obywatelstwa Polskiego zobowiązana jest pokazać również paszport i kartę pobytu.
- Skrócone akty urodzenia obu małżonków. W przypadku wybranki/wybranka zza granicy, dokument ten musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
- Pozwolenie z kraju obcokrajowca, które zezwala na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce. W przypadku, kiedy dany kraj nie wydaje takiego dokumentu, cudzoziemiec zobowiązany jest do ubiegania się w sądzie rejonowym o zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia.
- Rozmowa z konsulem – jeśli obcokrajowiec to osoba z UE, taki wywiad jest tylko formalnością. Schody zaczynają się, kiedy wybranka lub wybranek to obywatele innych państw. Wtedy Rozmowa z konsulem ma charakter wywiadu, który weryfikuje intencje obu stron. Małżeństwo z obywatelem Unii Europejskiej wiąże się bowiem z pozwoleniem na stały pobyt obcokrajowca w Polsce.
- Dokument podpisany w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym określone zostanie nazwisko noszone przez obu małżonków i ich dzieci.
Pamiętaj, że wszystkie dokumenty powinny być złożone w urzędzie minimum miesiąc przed planowaną ceremonią.