Wpis

Jak wybrać świadków na ślub?

04 19 19

Wybór świadka na ślub to nie tylko tradycja. Do tego etapu planowania wesela trzeba podejść z głową, ponieważ na barkach świadków będzie spoczywało bardzo wiele ważnych spraw. Wybrane osoby powinny pomóc parze młodej w organizacji wesela.

Do wyboru świadków warto podejść z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej będzie jeśli wybierzecie ich na kilka miesięcy przed ceremonią zaślubin. Świadek to nie tylko osoba, która ma zaświadczyć, że ślub się odbył – choć w myśl prawa kanonicznego taka jest jego pierwotna rola.

Przyjęło się, że świadkowie biorą czynny udział w organizacji wesela. Podczas uroczystości aktywnie pomagają parze młodej w opiece nad gośćmi. Wybierając świadków kierujcie się tym, czy dana osoba będzie w stanie sprostać wszystkim obowiązkom.

Tradycja przy wyborze świadków

Przyjęło się, że w ślubie uczestniczy dwoje świadków – kobieta i mężczyzna. Jednak warto pamiętać, że świadkowie mogą być tej samej płci. Jednym warunkiem, którego nie da się obejść jest pełnoletność. Przed rozpoczęciem ceremonii, świadek musi wylegitymować się ważnym dowodem osobistym. Jeśli bierzecie ślub kościelny lub konkordatowy, Wasi świadkowie muszą mieć sakrament bierzmowania. Poza tym nie ma znaczenia ich stopień pokrewieństwa lub jego brak, ani nawet płeć. Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego możecie powołać dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.  

świadek na ślub

Obowiązki świadków podczas ceremonii

Podkreślmy jeszcze raz, aby na świadka wybrać osoby, które lubicie i darzycie zaufaniem. Jeśli możecie polegać na Waszych świadkach, to znaczy, że dokonaliście właściwego wyboru. Podczas ślubu i wesela zaistnieje wiele sytuacji, w których świadkowie będą musieli przejąć inicjatywę. Oto kilka obowiązków świadków:

  • Zachęcanie gości do zabawy,
  • Pomoc przy organizacji zabaw oczepinowych,
  • Dbanie o wygląd panny młodej – poprawa kreacji, makijażu czy fryzury,
  • Pomoc przy odbieraniu prezentów podczas składania życzeń,
  • Świadkowa przejmuje bukiet od Panny Młodej podczas ślubu,
  • Organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego.
jak wybrać świadka na ślub

Popularne mity i zabobony

Wokół ślubów wciąż krąży wiele mitów i zabobonów. Nie brakuje osób, które wierzą, że niewłaściwie dobrani świadkowie mogą przynieść pecha parze młodej. Do najczęściej powtarzanych mitów należą:

  • Obcokrajowiec nie może zostać świadkiem.
  • Świadek nie może praktykować odmiennej religii.
  • W dniu ceremonii świadkowa nie może być w ciąży.
  • Para nie powinna pełnić roli świadków – tylko raz można stanąć przed ołtarzem, na własnym ślubie.

Oczywiście nie warto się przejmować podobnymi wierzeniami, ponieważ nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Dla porównania – jednym z popularnych mitów jest to, że nie powinno się brać ślubu w miesiącu, w którego nazwie nie ma literki r. Geneza tego zabobonu nie jest dokładnie znana. Istnieją dwie popularne teorie – r to litera rozpoczynająca słowo „rodzina” albo w numerologii literze r odpowiada cyfra 9, która jest symbolem szczęścia, uczucia i wierności.

Wspólne zadania świadków

Świadkowie mogą pomóc parze młodej w tworzeniu listy prezentów ślubnych. Coraz popularniejsze staje się komponowanie listy życzeń, dzięki czemu goście wiedzą dokładnie, czego oczekują Państwo Młodzi. Wtedy wybór idealnego prezentu jest o wiele łatwiejszy. Kolejnym pozytywnym zwyczajem jest wzniesienie pierwszego toastu i wygłoszenie krótkiej mowy. Od tej pory wspólnym zadaniem świadków jest dbanie o to, by goście doskonale się bawili podczas uroczystości.

Bycie świadkiem to zaszczyt, ale również obowiązek, do którego trzeba podejść jak najbardziej poważnie. Decydując się na wybór konkretnych osób musicie mieć pewność, że będziecie mogli liczyć na ich pomoc w każdym momencie.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.