Wpis

Jak wybrać fotografa i ekipę filmową na ślub?

09 10 21

Fotografia ślubna i filmy weselne to niezwykłe pamiątki, po które chcielibyśmy od czasu do czasu sięgnąć ze wzruszeniem. Wesele jest dla nas na tyle istotne, że za wysoką jakość zdjęć i filmu, często jesteśmy w stanie zapłacić bardzo dużo. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak wybrać fotografa i filmowców, żebyś był zadowolony z efektów ich pracy.

fotograf slubny

Obejrzyj portfolio fotografa ślubnego

W pierwszej kolejności zapoznaj się ze stylem wybranego fotografa ślubnego. Sprawdź jaki ma system pracy. Dowiedz się czy  wykonuje zdjęcia pozowane, czy stara się uchwycić piękne chwile z zaskoczenia. Upewnij się również czy zdjęcia fotografa wpisują się w Twój gust i konwencję wesela.

Poproś potencjalnego zleceniobiorcę o pełen reportaż jednego z wcześniej fotografowanych ślubów. W końcu Twoje zamówienie będzie obejmować nawet kilkaset zdjęć, dlatego upewnij się, że kilka pięknych ujęć z portfolio to nie kwestia przypadku. 

Dodatkowo porównaj zdjęcia konkretnych scen u różnych fotografów. Przyjrzyj się jak prezentują oni poprowadzenie Panny Młodej do ołtarza, pierwszy taniec czy oczepiny. To świetny punkt odniesienia, żeby zestawić kreatywność i indywidualny styl fotografów ślubnych, których bierzesz pod uwagę.

Dowiedz się jakie usługi oferuje fotograf weselny

Dokładnie określ w umowie zakres usług fotografa. Uzgodnij jego godziny pracy, ilość zdjęć i kwestie ich późniejszej obróbki. Najpierw sam zastanów się ile fotografii będziesz potrzebował. Pamiętaj, że tysiąc przypadkowych zdjęć nie zawsze może obrazować wyjątkowość Twojego wesela.

Uzgodnij z fotografem sposób przekazania materiału. Najczęściej jest to transfer internetowy lub przekazanie zdjęć na pendrive. Dowiedz się również czy są to wyłącznie materiały cyfrowe, czy również odbitki. Następnie określ termin dostarczenia fotografii. Spytaj o możliwość wykonania fotoksiążki. Niektórzy fotografowie mają ją w swojej ofercie. 

Umów się na sesję przedślubną lub plenerową. Poproś również fotografa, aby uchwycił Twoje przygotowania w dniu wesela. Stresowa atmosfera nada dodatkowy klimat do zdjęć. Kilka zdjęć od fryzjera czy makijażystki zawsze będzie miłym wspomnieniem. 

Na koniec określ dokładnie koszty i wszelkie terminy. Ile zadatku wymaga fotograf po wybraniu daty? Jaki jest maksymalny termin na uiszczenie opłaty za zdjęcia? Ustal też czy całość zapłacisz po weselu, czy po dostarczeniu przez fotografa wszystkich zdjęć.

Ile kosztuje fotograf na wesele – cena i jakość często idą w parze

Nie jest tajemnicą, że wysokiej jakości pamiątki ślubne nie są tanie. Czasami parom udaje się zrekrutować studenta z kierunku artystycznego lub utalentowaną osobę, która dopiero rozpoczyna swoją działalność. Dobry fotograf jednak szybko dostosuje swoje ceny do rynku dzięki imponującemu portfolio, które bez większych trudności skompletuje już po kilku zleceniach.

Oprócz jakości, na cenę wpływają głównie dodatkowe sesje oraz lokalizacja, w której szukamy fotografa. Stawki mogą znacznie różnić się w zależności od regionu lub wielkości miasta miej to na uwadze i zastanów się, czy fotograf z Twoich okolic nie okaże się zbyt drogi. Standardem, który funkcjonuje w branży ślubnej jest wycena usług fotograficznych na około 5-10% kwoty całej uroczystości.

Kamerzysta na wesele – czy warto wynająć filmowców na ślub?

Poza zdjęciami zastanów się nad wyborem dodatkowej usługi w postaci filmu, który po latach dosłownie przeniesie Cię z powrotem na uroczystość. Profesjonalna ekipa filmowa z pewnością ukaże pełnię wrażeń z najbardziej wyjątkowych chwil. Wliczając wysoką jakość sprzętu czy też ujęcia nagrywane z drona, koszty sięgają tu do ok. 10-15% kwoty całego wesela.

Jedną z form filmu ślubnego jest materiał wideo w tzw. stylu kinowym (cinematic) i z nastawieniem na opowiedzenie historii (storytelling). Kamerzyści skupiają się na uchwyceniu wszystkich kluczowych momentów od przygotowań, przez zaślubiny, po zakończenie wesela. Profesjonalnie zmontowana pamiątka z reguły nie przekracza 45 minut. Innym rozwiązaniem jest bardzo dokładna, pełnometrażowa forma dokumentalna, która sięga nawet do 90 minut.

Dodatkową możliwością, która bywa świetną atrakcją dla gości, jest tzw. usługa Same Day Edit (SDE). Polega ona na tym, że filmowcy jeszcze w trakcie wesela montują składankę ukazującą niezwykłe momenty, które wydarzyły się na przestrzeni ostatnich godzin. Ekipa filmowa może także pomóc z nagraniem, zmontowaniem i wyświetleniem bardziej osobistych materiałów wideo, jak ukazanie dzieciństwa pary młodej czy specjalnego podziękowania dla rodziców.

Dodatkowe uzgodnienia z fotografem ślubnym i ekipą filmową

Z wyprzedzeniem przygotuj się na kilka nagłych wypadków. Przede wszystkim upewnij się, czy Twój fotograf wykona dla Ciebie zdjęcia osobiście. To samo tyczy się wynajmowanej ekipy filmowej. Niestety niektórzy wykonawcy są nieuczciwi i mogą przysłać na Twoją uroczystość podwykonawcę a to z kolei może zaowocować zupełnie inną jakością pamiątek ślubnych.

Zorientuj się czy fotograf lub filmowcy, których wynajmujesz, posiadają odpowiednią licencję na wykonywanie zdjęć i nagrań w świątyni w przypadku ślubu kościelnego. Jest to dokument świadczący o wiedzy na temat przepisów liturgicznych. Takiego potwierdzenia wymaga się odgórnie dla pewności, że wykonawca nie zaburzy przebiegu ceremonii.

Uzgodnij z fotografem i filmowcami ich ubiór. Każdy powinien ubrać się odpowiednio do rangi Twojego wydarzenia, czyli elegancko i oficjalnie. Zorientuj się, czy posiadają oni odpowiedni sprzęt do własnego oświetlenia oraz czy wcześniej sprawdzają miejsce imprezy pod względem światła.

Zapytaj fotografa i filmowca o to, czy posiada zapasowy sprzęt. Dowiedz się też, czy są zabezpieczeni przed ewentualną utratą plików na przykład czy używają kilku kart pamięci. Co z kolei w przypadku, gdy wykonawca usługi nie może dotrzeć na miejsce zaślubin? Dowiedz się, czy gwarantuje wówczas zastępstwo i czy zapewnia odpowiednią rekompensatę.

Koniecznie zadbaj o kwestie prawne. Zwróć uwagę na przepisy odnośnie praw autorskich przede wszystkim czy wszystkie prawa majątkowe zostaną Ci przekazane. Może się zdarzyć, że zapis informuje tylko o otrzymaniu licencji, a wtedy nawet za wykonanie odbitek lub rozpowszechnianie filmu w internecie musisz uiścić dodatkową opłatę. Na koniec ustal, jakie materiały będą mogły zostać wykorzystane w portfolio fotografa lub ekipy filmowej.

kwestie prawne fotograf slubny

Jak widzisz kwestii związanych z wynajęciem odpowiedniego fotografa i ekipy filmowej jest wiele. Kieruj się naszymi wskazówkami, a za kilka lat zajrzysz do pamiątek ślubnych z uśmiechem!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.