Wpis

Jak urozmaicić ślub kościelny?

06 08 21

Organizowanie swojego wesela to planowanie nawet najmniejszych szczegółów. Niewątpliwie punktem kulminacyjnym tego dnia jest sama ceremonia ślubna. Musicie więc odpowiednio ją przygotować, tak aby wszyscy goście zapamiętali ją na zawsze! Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam urozmaicić ślub kościelny.

jakie miejsce na slub koscielny

Wybierz miejsce ślubu kościelnego

Pierwszym etapem przygotowań do wesela jest wybranie miejsca zaślubin. Każda para młoda chce, aby ceremonia odbyła się w wyjątkowym dla nich miejscu. W Polsce zazwyczaj narzeczeni ślubują w parafii panny młodej. Coraz częściej jednak decydują się na wybór innych miejsc np. takich położonych w lepszej lokalizacji.

Popularnością cieszą się obecnie małe kościoły i kaplice. Takie miejsca są idealnym rozwiązaniem w przypadku kameralnego wesela czy ślubu w stylu boho

Coraz częściej słyszy się o ślubie kościelnym w plenerze. Nadal jednak jest on rzadkością. Kiedy jednak para młoda uzyska zgodę biskupa na taki rodzaj ceremonii, jej miejsce musi być godne przyjęcia Najświętszego Sakramentu.

Dzieci na ceremonii ślubnej

Ślub w obrządku katolickim ma swoje ograniczenia i zasady. Niewielkie urozmaicenie ceremonii nie powinno być jednak problematyczne. Aby nadać zaślubinom jeszcze bardziej emocjonalny wymiar, poproś młodsze rodzeństwo lub inne dzieci z rodziny o pomoc.

Dziewczynka może sypać kwiaty przed panną młodą idącą do ołtarza, a braciszek świetnie sprawdzi się w roli osoby niosącej obrączki. Dodatkowo ich występowi mogą towarzyszyć różne gadżety, np. okulary przeciwsłoneczne czy spersonalizowane ubrania z napisem.

Pamiętajcie, że prosząc dzieci o pomoc musicie liczyć się z ich kaprysami. Może okazać się, że nie każde z nich podoła swoim obowiązkom, zestresuje się lub nawet popłacze.

Poprowadzenie do ołtarza panny młodej przez ojca

Coraz częściej panny młode proszą ojców o poprowadzenie ich pod ołtarz. Co prawda, jest to zachodni zwyczaj, ale na pewno dodaje ceremonii ślubnej podniosły i indywidualny charakter. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie rozwiązanie wywoła łzy wzruszenia wśród gości, rodziców pary młodej, a nawet przyszłego męża. Widząc piękną wybrankę idącą w stronę ołtarza, każdy nawet największy twardziel, uroniłby kilka łez.

poprowadzenie panny mlodej do oltarza

Czytanie na ślubie kościelnym

Kolejny punkt ceremonii i kolejna okazja do zaskoczenia gości. Księża zazwyczaj zgadzają się, aby pierwsze czytanie, najczęściej Hymn o miłości, przeczytał bliski pary młodej. 

Najczęściej do ambony podchodzi świadek lub świadkowa, czasem jedno z rodziców któregoś z przyszłych małżonków. Świetnym pomysłem jest jednak ponowne poproszenie młodszego rodzeństwa o pomoc. Młodszy brat niosący obrączki do ołtarza idealnie sprawdzi się w roli lektora (pod warunkiem, że potrafi już czytać).

Wyjście pary młodej z kościoła

Ceremonia ślubu kościelnego kończy się oficjalnym wyjściem pary młodej ze świątyni. Wszyscy goście weselni powinni w tym momencie już czekać na zewnątrz. Wtedy często obsypują świeżych małżonków ryżem, drobniakami lub konfetti. Często jednak od tego zwyczaju się odchodzi, bo księża nie zgadzają się na takie rozwiązania. Świetną alternatywą jednak okazuje się kolorowy, niebrudzący dym! Nie Dość, że pięknie wygląda na zdjęciach to jeszcze nie trzeba po nim sprzątać.

konfetti dym wyjscie z kosciola

Jak widzicie jest wiele możliwości urozmaicenia ślubu kościelnego. Mimo wielu ograniczeń, w obrządku katolickim zawarte są pewne luki, które w zależności od przychylności kapłana, można wykorzystać i zaplanować po swojemu. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam pięknej ceremonii i powodzenia!

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.