Wpis

Syndrom stresu przedweselnego – jak się z nim uporać

10 21 20

Jesteście przed lub w trakcie przygotowań do wesela i czujecie się przytłoczeni nadmiarem obowiązków i formalności. Nie wiecie jak poradzić sobie z nagromadzonym stresem? W poniższym wpisie przedstawiamy Wam kilka porad jak pozbyć się niepotrzebnego zdenerwowania.

stres slub

Czym jest stres?

Czynniki stresogenne, czyli drobne kłopoty lub poważne zmiany życiowe, towarzyszą nam przez całe życie. Stres może być negatywny i destrukcyjny dla zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Jednak stres może być także pozytywny, pełniący funkcję motywacji do działania, wywołujący uczucie ekscytacji i radości. 

Tylko co zrobić w sytuacji, kiedy destrukcyjny stres przejmuje nad nami kontrolę w czasie przygotowań do ślubu? 

Już w latach 60’ XX wieku dwaj psychiatrzy Holmes i Rahe opracowali skalę 43 wydarzeń życiowych, uszeregowanych według wywoływanego przez nie poziomu stresu. Zawarcie związku małżeńskiego umieścili w pierwszej dziesiątce. Ślub cywilny i kościelny można przeżywać jednak w indywidualny sposób.

Zastanówcie się czy od rozpoczęcia przygotowań weselnych, Wasze zachowanie nie uległo zmianie. Długotrwały stres uzewnętrznia się w trudnościach z komunikacją międzyludzką, poczuciem bezradności, zdenerwowaniem oraz łatwym popadaniem w złe emocje. Negatywne objawy możemy również zauważyć w sferze fizycznej. Są to m.in. bóle brzucha i głowy, napięcie mięśniowe, problemy z koncentracją oraz zwiększone lub zmniejszone łaknienie.

Jakie są przyczyny stresu weselnego?

Kiedy stres daje za wygraną, zastanów się nad źródłem napięcia. Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z niepewnością związaną z samą organizacją wesela. Każdy zastanawia się czy będzie wystarczająco dobrze wyglądać oraz czy sama ceremonia nie spowoduje dodatkowych problemów. 

Z drugiej strony, po samym weselu zachodzą zmiany w naszych strukturach psychicznych, które prowadzą do przeformułowania naszej tożsamości. Zmieniamy nazwisko, miejsce zamieszkania, wchodzimy w rolę męża/żony, a świat stawia nam kolejne wyzwania i cele do zrealizowania. 

Okres pandemii może stać się dodatkowym czynnikiem stresogennym obniżającym naszą motywację. Wytyczne dotyczące organizacji wesel cały czas się zmieniają. Może warto dać sobie czas na przemyślenia związane z organizacją wesela? Kwestia panującej pandemii jest niezależna od Was.

koronawirus wesele

Jak poradzić sobie ze stresem przedweselnym?

Na stres przedweselny nie ma sprawdzonego leku. Możecie jednak zastosować kilka działań, które pomogą Wam go opanować. Zadajcie sobie pytanie co Was najbardziej stresuje, a następnie zróbcie listę i uszeregujcie stresory w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego. Listą podzielcie się ze swoim partnerem/partnerką, aby lepiej zrozumieli Wasze obawy i niepokoje. 

Aby poradzić sobie ze stresem, rozmawiajcie o swoich obawach głośno i nie bójcie się mówić o emocjach. W przygotowaniach nieoceniona może okazać się rola partnera, który dostarcza wsparcia i wykonuje drobne gesty, które w sytuacjach problemowych dają dużą siłę. 

Kolejną kwestią redukującą napięcie przedweselne jest planowane. Możemy określić nasz styl działania. Zadajcie sobie pytanie: Wolicie działać perfekcjonistycznie czy idziecie “na żywioł”. Każde rozwiązanie jest poprawne i ma swoje wady i zalety, ale musi być zgodne z naszymi preferencjami. Należy jedynie pamiętać, żeby nie popadać ze skrajności w skrajność. 

Natłok myśli, zadań i oczekiwań możemy zamienić na coś pozytywnego. Warto obrać sobie cele, a następnie je realizować. Możecie zastosować technikę wizualizacji i wyobrażać sobie: gości weselnych, miejsce ceremonii, przyszłego małżonka, itd. W ten sposób obniżycie napięcie i oswoicie się z przyszłą ceremonią.

stres przed weselem

Pamiętajcie, że oprócz natłoku obowiązków i zmartwień, organizacja wesela umożliwia Wam spełnienie marzeń. Nie pozwólcie, aby przedweselny stres wyprowadził Was z równowagi. Stosujcie się do naszych rad, a unikniecie niepotrzebnych zmartwień.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.