Czym jest stres?
Czynniki stresogenne, czyli drobne kłopoty lub poważne zmiany życiowe, towarzyszą nam przez całe życie. Stres może być negatywny i destrukcyjny dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Jednak stres może być także pozytywny, pełniący funkcję motywacji do działania, wywołujący uczucie ekscytacji i radości.
Tylko co zrobić w sytuacji, kiedy destrukcyjny stres przejmuje nad nami kontrolę w czasie przygotowań do ślubu?
Już w latach 60’ XX wieku dwaj psychiatrzy Holmes i Rahe opracowali skalę 43 wydarzeń życiowych, uszeregowanych według wywoływanego przez nie poziomu stresu. Zawarcie związku małżeńskiego umieścili w pierwszej dziesiątce. Ślub cywilny i kościelny można przeżywać jednak w indywidualny sposób.
Zastanówcie się czy od rozpoczęcia przygotowań weselnych, Wasze zachowanie nie uległo zmianie. Długotrwały stres uzewnętrznia się w trudnościach z komunikacją międzyludzką, poczuciem bezradności, zdenerwowaniem oraz łatwym popadaniem w złe emocje. Negatywne objawy możemy również zauważyć w sferze fizycznej. Są to m.in. bóle brzucha i głowy, napięcie mięśniowe, problemy z koncentracją oraz zwiększone lub zmniejszone łaknienie.