Wpis

Czym jest ślub symboliczny?

01 13 21

Coraz częściej słyszy się o ślubach symbolicznych. Pary z różnych powodów decydują się na indywidualny charakter tej ceremonii. Jest ona bowiem wyjątkowa i ma spersonalizowany przebieg, który zależy od upodobań narzeczonych. Dzisiaj wyjaśnimy Wam czym jest ślub symboliczny, jakie ma cechy i jak go zorganizować.

slub symboliczny cechy

Na czym polega ślub symboliczny?

Na taki rodzaj ceremonii zwykle decydują się pary, w których jedna lub obie osoby nie otrzymały rozwodu, pary tej samej płci lub partnerzy w związkach poliamorycznych (czyli tak zwanych “otwartych”).

Ślub symboliczny jest więc alternatywą dla ceremonii kościelnej i cywilnej. Ostatnio pary coraz częściej decydują się na ten rodzaj zaślubin, ze względu na jej indywidualny charakter. Zaznaczamy, że ceremonia nie ma mocy prawnej, co oznacza, że w świetle prawa narzeczeni nie zostają małżeństwem.

Ślub symboliczny to również doskonała okazja do odnowienia przysięgi małżeńskiej. Pary z długim stażem decydują się na taką ceremonię, aby umocnić swój związek lub powrócić wspomnieniami do tego wyjątkowego dnia.

slub symboliczny miejsce

Indywidualny charakter ślubu symbolicznego

Aby udzielić ślubu symbolicznego nie trzeba mieć żadnych umiejętności, wiedzy czy kursów. Warto jednak, aby mistrz naszej ceremonii (bo tak nazywa się osoba prowadząca wydarzenie) był komunikatywny, poprawne posługiwanie się językiem i potrafił wygłaszać przemówienia. Możecie nawet sami go wybrać.

Główną zaletą ślubu symbolicznego jest jego spersonalizowany charakter. Jako narzeczeni możecie pokierować jej przebiegiem w różny sposób. Od wybrania odpowiedniego miejsca, po kolejność wydarzeń. 

Dzień możecie zacząć od uroczystej kolacji lub wesela, a dopiero później złożyć przysięgę. Możecie też wybrać temat przewodni przyjęcia i zaplanować zaślubiny np. na szczycie swojej ulubionej góry! Formę ślubu symbolicznego ogranicza tylko Wasza wyobraźnia.

Jednym z ważniejszych jego elementów jest przysięga. Pary same piszą jej treść i odczytują ją dopiero w chwili ślubu. Słowa napisane przez narzeczonych płyną od serca i nie są jedynie powtarzaniem utartej formuły.

Jak zorganizować ślub symboliczny

W przygotowaniach do ślubu symbolicznego pomoże Wam specjalna agencja. Istnieje wiele firm specjalizujących się w organizacji takich przyjęć. Agencja pomoże Wam wybrać odpowiednie miejsce, przygotować dekoracje i dobrać dodatki. Zwykle takie firmy mają swoich mistrzów ceremonii, którzy profesjonalnie przeprowadzą Wasz ślub, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście przygotowali wszystko samodzielnie.

organizacja slubu symbolicznego

Podsumowując, ślub symboliczny to dobra alternatywa dla innych ceremonii. Jest wyjątkowy i wyróżnia się spersonalizowanym charakterem. Jeśli czujecie niedosyt po ślubie cywilnym lub kościelnym, to ceremonia symboliczna będzie dla Was idealnym uzupełnieniem.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.