Wpis

Ślubna checklista Młodej Pary

11 18 19

Przyszłym Parom Młodym podpowiadamy, od czego powinny zacząć przygotowania do ślubu. Kwestie organizacyjne najlepiej rozłożyć w czasie, tak aby uniknąć dodatkowego stresu i zarezerwować usługi, na których najbardziej nam zależy.

Od czego zacząć planowanie ślubu?

Zanim zorganizujcie spotkanie rodzin, aby włączyć w organizację wesela najbliższych, warto żebyście porozmawiali o Waszych oczekiwaniach i wspólnie podjęli decyzję dotyczącą terminu ślubu. Czy weźmiecie ślub konkordatowy, czy kościelny i w Urzędzie Stanu Cywilnego? To ustalenia, które należą tylko i wyłącznie do Was. Wiemy, że w przypadku ślubu cywilnego trzeba załatwić pewne formalności, dlatego odsyłamy do jednego z naszych artykułów.

12 miesięcy przed ślubem

Zaplanujcie budżet oraz co się z tym wiąże, określcie liczbę gości. Kwota powinna obejmować wydatki związane zarówno z ceremonią ślubną, jak i oprawą uroczystości weselnej. W ustaleniach pomoże Wam wpis: Ile kosztuje organizacja wesela

Rok przed ślubem warto także wybrać świadków, parafię oraz urząd. Jeżeli zależy Wam na dobrym fotografie ślubnym – to najwyższy czas na przeglądanie ofert i rezerwację terminu. Jak wybrać fotografa na ślub? W profesjonalnej ofercie powinny się znaleźć: sesja z przygotowań do ślubu, zdjęcia z ceremonii zaślubin, zdjęcia z zabawy weselnej oraz sesja plenerowa. Nie zapomnijcie o kamerzyście!

 

8-10 miesięcy przed ślubem

Umówcie spotkanie z konsultantem ślubnym, chyba rezygnujecie ze wsparcia specjalisty i zamierzacie wszystko zorganizować sami. Do kwestii, które należy zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem należy:

  • wybór miejsca na przyjęcie weselne, 
  • rezerwacja sali weselnej, 
  • zamówienie zespołu muzycznego lub DJ-a, 
  • wybranie sukni ślubnej oraz garnituru,

5-6 miesięcy przed ślubem

To pora na ustalenie motywu przewodniego, który pomoże Wam w wyborze dekoracji oraz w pięknym udekorowaniu sali weselnej. Kwiaty, winietki, prezenty dla gości weselnych oraz dodatki powinny nawiązywać do stylu, w jakim urządzamy wnętrze – wtedy wszystko ze sobą współgra, tworząc wyjątkowy nastrój.

Ważną kwestią do omówienia jest też menu weselne. Możecie skorzystać z usług gastronomicznych wybranego lokalu lub wynająć firmę cateringową. Nie zapomnijcie o wybraniu tortu weselnego i alkoholi.

3-4 miesiące przed ślubem

Czas na wybór obrączek ślubnych. Zanim jednak podejmiecie decyzję, warto porównać ofertę kilku sklepów jubilerskich. Na 4 – 3 miesiące przed ślubem warto też przygotować zaproszenia dla gości weselnych i zaplanować ich dostarczenie – zrobicie to osobiście, czy pocztą? Pamiętajcie też o wyznaczeniu daty potwierdzenia obecności lub zamieśćcie w zaproszeniach link do Waszej strony ślubnej, gdzie goście sami potwierdzą swoje przybycie, a także zapoznają się ze sporządzoną przez Was listą prezentów ślubnych.

Jeśli planujecie ślub kościelny, przygotujcie niezbędne dokumenty (odpisy kościelne tracą ważność po trzech miesiącach) i przeznaczcie jedno popołudnie na zaplanowanie ceremonii zaślubin. Zachęcamy do wyboru czytania i psalmu na swój ślub kościelny. Nie zapomnijcie o oprawie muzycznej mszy św.

Aby uniknąć później stresu związanego z przebiegiem przyjęcia weselnego, omówcie też z zespołem / DJ-em muzykę i przebieg zabawy – tort, oczepiny, podziękowanie rodzicom. Na rozluźnienie, zajmijcie się planowaniem Waszej podróży poślubnej.

2 miesiące przed ślubem

Potwierdźcie: fotografa, kamerzystę oraz atrakcje zamówione na wesele. Zweryfikujcie listę gości na podstawie otrzymanych potwierdzeń i zaplanujcie usadzenie gości (przygotujcie winietki).

Pary, które biorą ślub kościelny, powinny porozmawiać z kapłanem o przebiegu uroczystości (składaniu przysięgi małżeńskiej, wejściu młodej pary – czy Pannę Młodą wprowadzi ojciec). Omówcie też wystrój kościoła (polecamy skorzystać z porady florystki). 

Na 2 miesiące przed Waszym wielkim dniem, pamiętajcie o zarezerwowaniu wizażystki i fryzjera – wyznaczcie terminy makijażu próbnego oraz fryzury próbnej.

1 miesiąc przed ślubem

Rozdzielcie zadania pomiędzy bliskich i świadków, i przygotujcie ostateczny scenariusz dnia ślubu. Potwierdźcie menu, zespół muzyczny i zaplanowane atrakcje. Jeśli planujecie wyjazd w podróż poślubną tuż po weselu, sprawdźcie czy wszystko zostało przygotowane. Zamówcie: ciasta weselne, wiązankę ślubną, ozdobę dla pana młodego, świadków oraz kwiaty dla rodziców. Ustalcie (jeśli nie zrobiliście tego wcześniej), gdzie i kiedy odbędą się Wasze wieczory: kawalerski i panieński. 

Ślubna checklista z harmonogramem przygotowań to nieoceniona pomoc w planowaniu ślubu i wesela. Skorzystaj z naszych porad, a na pewno ze wszystkim zdążycie na czas! 🙂

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.