Wpis

Dekoracja Stołu Weselnego z myślą o Gościach

03 07 17

Bezproblemowa aranżacja stołu weselnego? Poznajcie rozwiązania, które świetnie wyglądają, jak również są bardzo praktyczne.

Wesele to dzień poprzedzony miesiącami przygotowań, dlatego żaden szczegół nie powinien Wam umknąć, abyście tego dnia błyszczeli tylko Wy. Niewątpliwie pomogą Wam w tym starannie dobrane i przygotowane dekoracje.

Przede wszystkim wybierzcie motyw przewodni wesela, aby wszystkie pozostałe elementy układanki doskonale ze sobą współgrały. Tego dnia oczy wszystkich zgromadzonych będą zwrócone w stronę stołu nowożeńców. To on będzie najważniejszy, dlatego wszystkie pozostałe dekoracje muszą być do niego dopasowane.

Powiemy Wam w jaki sposób wyróżnić stół nowożeńców na tle pozostałych, ale nie pominiemy miejsc dla weselników, bo o nie również musicie się zatroszczyć podczas przygotowań do wesela.

Idealna dekoracja stołu weselnego – od czego zacząć?

Stół państwa młodych jest najważniejszym elementem wystroju domu weselnego. Poświęćcie odpowiednio dużo czasu na przemyślenie dekoracji samego stołu, ale nie zapominajcie o przestrzeni wokół niego. Ślub to ceremonia, podczas której każdy etap musi być dobrze zaplanowany i zgrany z charakterem uroczystości.

Najważniejsze o czym musicie pamiętać, to nawiązanie do motywu przewodniego uroczystości. Jeśli jesteście na wczesnym etapie planowania wesela, to najpierw zastanówcie się jak miałby wyglądać ten dzień? Odpowiedzcie sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Co Was ze sobą łączy?
  • Jakie kolory lubicie najbardziej?
  • Jakie są Wasze zainteresowania?
  • Jakie kwiaty lubicie najbardziej?
  • Jaki styl sali weselnej Wam odpowiada najbardziej?
  • Jaką porę roku lubicie?
  • Jaka dekoracja na stół jest według Was obowiązkowa?

To są najważniejsze kwestie, które powinniście przemyśleć, zanim przystąpicie do dekorowania stołu weselnego. Ten krótki quiz pozwoli Wam uniknąć nietrafionych koncepcji, a także rozbieżności w stylu stołu nowożeńców i stołów przeznaczonych dla gości.

Do najpopularniejszych motywów dekoracyjnych należą duże kompozycje ze świeżych kwiatów ustawione w centralnym punkcie blatu – przed nowożeńcami. Na pozostałych stołach znajdzie się miejsce dla skromniejszych kompozycji, które nawiązują kolorem lub rodzajem wybranych kwiatów do dekoracji najważniejszego stołu.

W kwestii doboru kwiatów najlepiej będzie poprosić o radę florystę, który będzie mógł wykonać dla Was zlecone bukiety. Specjalista na pewno będzie potrafił doradzić Wam najlepsze rozwiązania. Przykładowo, dla par lubiących stonowane dekoracje, najlepszym wyborem będą białe bądź kremowe lilie, piwonie lub róże.

Winietki w służbie porządku podczas wesela

Winietki – zwane również imiennymi wizytówkami – są umieszczane zazwyczaj obok nakrycia lub na talerzyku. Ułatwiają one odnalezienie gościom swojego miejsca. Wybierając je warto pamiętać, aby pasowały do wystroju sali i motywu wesela. Najczęściej możemy spotkać je w formie małych ozdobnych kartoników. Czasami są one umieszczane na podstawkach lub połączone z mini bukiecikiem. Zachęcamy do przeczytania artykułu o winietkach, w którym dowiecie się więcej o tam, w jaki sposób zaplanować miejsca dla gości weselnych.

stół weselny z czerwonymi akcentami

Zasada trzech kolorów i „mniej znaczy więcej”

Dobierając dekoracje, ograniczcie się do trzech jednolitych kolorów. Dzięki temu przełamiecie ślubną biel, tym samym unikając monotonii. Dobór więcej niż trzech kolorów sprawi, że stół weselny przestanie cieszyć oko elegancją, a zacznie odstraszać nieładem. Także miejsca, przy których zasiądą pozostali goście, nie wypadną na zbyt atrakcyjne, co w efekcie może zepsuć pierwsze wrażenie.

Pamiętajcie, że „mniej znaczy więcej”, a dobrze zaplanowany wystrój stołu to jedna z kluczowych rzeczy na liście przedślubnych obowiązków. Jeśli macie już wybrane najważniejsze ozdoby, np. elegancką kolorową zastawę lub piękne wazony z obłędnymi bukietami, to wystarczy że całość uzupełnicie delikatnymi świecznikami. Nigdy nie doprowadzajcie do momentu, kiedy piękne dekoracje zamieniają się w bezładny zbiór bibelotów.

Pamiętajcie również, że dekoracja stołu państwa młodych powinna się odróżniać od reszty. Niech Wasz stół weselny będzie wyznacznikiem stylu dla pozostałych nakryć, przy których zasiądą goście. Wtedy uda się osiągnąć zamierzoną spójność z motywem przewodnim wesela.

prosta dekoracja stołu weselnego

Kwiaty na stół weselny – najważniejsza dekoracja

Postawcie na płaskie kompozycje kwiatowe, żeby nie zasłaniać siedzących naprzeciwko siebie osób. Możecie też zdecydować się na specjalne bukiety na stół weselny w wysokich wazonach – wszystko po to, by główna część kompozycji znajdowała się powyżej linii wzroku.

Jeśli chodzi o stół pary młodej, to największą popularnością cieszy się pojedyncza okazała kompozycja ze świeżych kwiatów stojąca w centralnym punkcie stołu weselnego. Zwykle jest wykonana z wykorzystaniem białych lub kremowych róż czy lilii. Florysta buduje kompozycję w formie niskiego wieńca, aby dekoracje stołu nie zasłaniały nowożeńcom widoczności.

Pamiętajcie, że ilość dekoracji powinna być uzależniona od powierzchni stołu. Ponadto zrezygnujcie z kwiatów o zbyt intensywnym zapachu, ponieważ może to przeszkadzać gościom, a także przyćmić woń potraw.

Zastanówcie się nad wykorzystaniem kwiatowych girland, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja krzeseł. Jeśli wciąż zastanawiacie się, jakie gatunki roślin wybrać, to polecamy przyjąć za punkt odniesienia bukiet panny młodej. Niech wszystkie dekoracje będą z nim spójne. W końcu to para młoda jest tego dnia najważniejsza. Goście, którzy będą tego dnia na Was patrzeć z łatwością zorientują się, dlaczego postawiliście na takie, a nie inne dekoracje stołu.

Dekoracje kwiatowe na wesele to osobny i rozległy temat, o którym dużo więcej opisujemy w artykule – jak udekorować kościół na ślub.

przygotowanie miejsca dla gościa weselnego

Tiul na stole i inne ozdoby – co wybrać?

Zdecyduj się na elegancką zastawę, która będzie stanowiła absolutną podstawę dla dobrze udekorowanego stołu. Na stole nie może zabraknąć naczyń na zimne napoje i alkohol. Dobierzcie rodzaj szkła w zależności od napojów, jakie macie zamiar serwować gościom. Pamiętajcie o wysokiej jakości sztućcach dobranych z tego samego kompletu.

Jeśli możecie sobie na to pozwolić, powinniście zrezygnować z papierowych serwet i zdecydować się na tekstylne – lniane lub bawełniane. Kolorystyka serwetek powinna pasować do motywu przewodniego uroczystości.

Do ozdób na stół zaliczamy również drobne upominki dla gości i winietki. Jeśli dobrze skomponujecie je ze stylem przyjęcia weselnego, takie dodatki będą idealnym uzupełnieniem dekoracji na stołach weselnych.

Na przestrzeni lat ciągle zmieniają się trendy ślubne. Ważne jest nie tylko ozdobienie stołu weselnego, ale również zadbanie o to, co dzieje się za parą młodą. Ściana, na tle której siedzą nowożeńcy kiedyś była ozdabiana styropianowymi sercami lub obrączkami. Dzisiaj odchodzi się od tego na rzecz jednobarwnych zasłon, dużych luster lub właśnie eleganckich kompozycji kwiatowych, które nie muszą być wyłącznie ozdobą stołu weselnego.

Dekoracja stołu pary młodej to jeden z ważniejszych punktów na Waszej liście zadań przed ślubem. Z kolei same kompozycje kwiatowe na stół weselny to odrębny i dość rozległy temat. Istnieje bardzo szerokie spektrum możliwości, które możesz wziąć pod uwagę. Stół młodych może być kolorowy, tryskać pozytywną energią, ale sprawdzi się również bardziej stonowana, dystyngowana forma dekoracji. To do Was należy ostateczny wybór dekoracji, motywu przewodniego i najważniejszej ozdoby na stół weselny.

Chciałbyś zostać naszym partnerem?

Teraz możesz poszerzyć Swoją ofertę o nową usługę zarazslub.pl.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję.